Wiadomości z kategorii: Nowotwory - pozostałe
Immunoterapia skuteczna w walce z rakiem nerek
Leczenie nowotworów nerkowokomórkowych z zastosowaniem immunoterapii znalazło się na liście refundacyjnej NFZ w maju 2022 roku. „Dostęp do nowoczesnych terapii znacznie poprawił skuteczność leczenia pacjentów z rakiem nerki” - przyznał dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.
Trwają prace nad szczepionką na raka płuc
W Międzynarodowym Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science, ICCVS) przy Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęto prace nad personalizowaną szczepionką na raka płuca.
Nowe możliwości diagnostyki chłoniaka skórnego. To może być przełom dla wielu chorych!
Zmiany na całym ciele, ból i świąd, stygmatyzacja przez otoczenie oraz przede wszystkim długa diagnostyka i leczenie - to tylko część problemów, z którymi każdego dnia zmagają się chorzy na CTCL czyli chłoniaka T-komórkowego skóry. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj między 40. a 60. rokiem życia, ponad dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. To trudny do rozpoznania typ dermatozy, a rokowania są zależne zarówno od jego podtypu, jak i etapu, na którym udało się go wykryć. Kluczowe jest jak najszybsze zdiagnozowanie CTCL i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Od czerwca br. chłoniak T-komórkowy skóry znalazł się wśród jednostek chorobowych, którymi zajmuje się Fundacja Saventic. Osoby podejrzewające u siebie m.in. to schorzenie mogą uzyskać darmową pomoc specjalistów, co znacznie przyspieszy diagnozę. Jak uzyskać bezpłatne wsparcie?
Nawet jedna kropla krwi to sygnał alarmowy
Tak szybko, jak zasypujesz solą plamę na obrusie, gdy rozlejesz choć kroplę czerwonego wina, tak szybko zgłoś się do lekarza, gdy w moczu pojawi się, choć kropla krwi. To może być pierwszy objaw rozwijającego się raka pęcherza moczowego! Ale jeśli rak pęcherza zostanie wcześnie zdiagnozowany, szanse przeżycia i całkowitego wyleczenia wynoszą ponad 90%! Dlatego tak ważna jest świadomość objawów tej choroby i szybkie reagowanie – niezwłoczny kontakt z lekarzem, wykonanie badań diagnostycznych i podjęcie leczenia. Bardzo niekorzystne jest natomiast odwlekanie wizyty u lekarza od momentu zauważenia krwi w moczu. To objaw dla wielu osób wstydliwy i właśnie wstyd jest głównym powodem odkładania konsultacji z lekarzem. A w tym czasie rak rozwija się i rokowania stają się coraz gorsze – mówi Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która prowadzi kampanię edukacyjną RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!. W maju – miesiącu świadomości raka pęcherza moczowego – chcemy przełamać barierę wstydu i apelujemy: Nie wstydź się – działaj! Nie czerwień się – idź do lekarza!
- Reklama
XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Rozsądek i odpowiedzialne podejście do ochrony skóry nie wyklucza dobrej zabawy. To gwarancja udanych wakacji i dobrych wspomnień – przekonują Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona, aktorki wspierające tegoroczny Tydzień Świadomości Czerniaka. Jedenastą edycję wydarzenia, pod hasłem „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”, organizuje Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, stawiając sobie za cel edukację w zakresie ochrony skóry, szczególnie podczas okresu wakacyjnego. To odpowiedź na rosnącą popularność wyjazdów w ciepłe rejony, a tym samym ekspozycję na silne promieniowanie słoneczne, bez zachowania odpowiedniej ochrony, które mogą mieć bezpośredni wpływ na częstotliwość występowania czerniaka.
Jaki jest twój powód, by pomagać? Nowa kampania Fundacji DKMS #10tysięcypowodów
Pomimo że w polskim rejestrze Dawców szpiku znajduje się już ponad 2 miliony osób, a 84 proc. Polaków [1] deklaruje, że chętnie pomaga innym, znalezienie zgodnego Dawcy to wciąż wyzwanie, z którym codziennie mierzą się tysiące chorych na całym świecie. W Polsce nadal co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, a dla niektórych osób zmagających się z chorobą, przeszczep szpiku to jedyna szansą na dalsze, zdrowe życie. Fundacja DKMS w swojej najnowszej kampanii, postanowiła zapytać Polaków, dlaczego warto pomagać i jakie są ich powody niesienia dobra. Wraz z ambasadorką akcji Alicją Bachledą-Curuś, Fundacja DKMS zachęca do dzielenia się swoją historią i inspirowania innych.
Wpływ pandemii COVID-19 na leczenie nowotworów
Narodowy Instytut Onkologii opublikował w połowie ubiegłego roku raport, z którego jasno wynika, że pandemia mocno przyczyniła się do spadku profilaktyki. Pacjenci bali się stacjonarnych wizyt u specjalistów, a część placówek i miejsc do wykonywania badań była przez pewien czas zupełnie zamknięta. Tymczasem nowotwory rozwijają się niezależnie od pandemii, a profilaktyka to szansa na długie życie.
70% pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca jest leczonych niezgodnie z międzynarodowymi standardami
7 na 10 chorych na miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego, raka płuca (NDRP) w III stopniu klinicznego zaawansowania, jest leczonych niezgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi. Brak zastosowania standardów terapeutycznych przez lekarzy, czyli jednoczasowej radiochemioterapii, zamyka pacjentom drogę do leczenia konsolidującego immunoterapią, która jest w Polsce refundowana i która w istotnym stopniu wydłuża przeżycie chorych.
Dzieci otyłych matek mogą być bardziej narażone na raka jelita grubego w wieku dorosłym
Otyłość kobiety w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego u jej dziecka w późniejszym wieku dorosłym. Pokazują to szeroko zakrojone badania, w których naukowcy zbadali ponad osiemnaście tysięcy par matka-dziecko.
Alkohol powoduje ogromną liczbę przypadków nowotworów rocznie
Szacuje się, że alkohol spowodował w zeszłym roku ponad 740 tysięcy przypadków raka na całym świecie.
- Reklama
Białaczka a krwawienia i zmiany w jamie ustnej
Objawy białaczki bywają różnorodne i zaliczane do nich bywają m.in. spadek apetytu, męczliwość i osłabienie odporności, ale i krwawienia z dziąseł. Ostatni z wymienionych problemów zazwyczaj dość zadziwia pacjentów – dlaczego osoby z białaczką miewają krwawiące dziąsła i jakie jeszcze zmiany w jamie ustnej mogą się pojawiać w przebiegu tej choroby?
Rak odbytnicy – poznaj objawy i metody leczenia
Odbytnica jest końcowym odcinkiem jelita grubego, w którym dochodzi do ostatecznego wchłaniania wody i soli mineralnych oraz formowania kału.
Rak płuc – osoby, które nigdy nie paliły, też mogą chorować
Rak płuc z paleniem papierosów powiązywany jest nie bez powodu – szkodliwy nałóg stanowi jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia tego nowotworu. Wbrew pozorom rak płuc może jednak wystąpić również i u tych osób, które nigdy w życiu nie zapaliły papierosa – jakie więc mogą być inne niż palenie tytoniu przyczyny raka płuc i czym różni się nowotwór płuc rozwijający się u niepalących od tych raków płuc, które są spotykane u palaczy?
Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu mogą być bardziej narażeni na rozwój czerniaka
Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu są prawdopodobnie bardziej narażeni na rozwój najbardziej agresywnego guza skóry - czerniaka.
Białaczka u dzieci: co warto o niej wiedzieć?
Białaczki to najczęstsze choroby nowotworowe wieku dziecięcego. Objawy tego rodzaju schorzeń bywają bardzo niespecyficzne, przez co ich rozpoznanie stawiane może być z opóźnieniem, jasne z kolei jest to, że nowotwory powinny być leczona możliwie w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania. Jakie więc objawy mogę sugerować białaczkę u dziecka i jakie są czynniki ryzyka wystąpienia tego rodzaju schorzeń?
Czy dym papierosowy zwiększa ryzyko zachorowania na raka?
Palenie papierosów jest główną przyczyną nowotworu płuc i stanowi o aż 85 proc. wszystkich jego typów. Najnowsze badania pokazują, że długotrwała styczność z dymem papierosowym sprawia, iż płuca stają się bardziej wrażliwe na czynniki powodujące raka.
Nowotwory narządów głowy i szyi
Nowotwory narządów głowy i szyi najczęściej powstają w obrębie wargi, jamy ustnej, gardła, krtani, zatok przynosowych, struktur oczodołów oraz gruczołów wydzielających ślinę oraz uszu. Czym są spowodowane i jakie są ich objawy?
Nowe doniesienia o agresywnych postaciach raka płuc
Nowotwory płuc ogólnie zaliczane są do schorzeń, w których przypadku rokowania chorych są raczej niekorzystne. Z tego właśnie powodu wciąż prowadzone są różnorakie badania, które pozwoliłyby jeszcze lepiej poznać naturę tych zmian – jednymi z badaczy, którzy odkryli dość interesujące aspekty dotyczące agresywnych postaci nowotworów płuc, byli uczeni z Emory University.
Codzienne zażywanie aspiryny zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór?
Najnowsze badania dowiodły, ze osoby starsze, aczkolwiek cieszące się dobrym zdrowiem, które regularnie stosują aspirynę, są bardziej narażone na różnego rodzaju nowotwory. Jest to odmienna hipoteza do tej, która zakładała, że codzienne zażywanie niewielkiej dawki aspiryny może pomóc chronić osoby starsze przed demencją, zaburzeniami funkcji poznawczych i rakiem.
Jak chronić się przed nowotworami?
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce (zaraz po chorobach układu krążenia). Szacuje się, że 10-30% wszystkich nowotworów spowodowane są genetycznymi uwarunkowaniami do zachorowania. Przed większością nowotworów możemy się więc ustrzec poprzez odpowiednią dietę, unikanie tytoniu, czy aktywność fizyczną.