Zaloguj
Reklama

Rak odbytnicy – poznaj objawy i metody leczenia

Autorzy: Lek. Paulina Raczyńska
Jelita
Fot. Panthermedia
Jelita
(0)

Odbytnica jest końcowym odcinkiem jelita grubego, w którym dochodzi do ostatecznego wchłaniania wody i soli mineralnych oraz formowania kału.

Reklama

Nowotwory odbytnicy mają najczęściej charakter sporadyczny – zdecydowana większość przypadków choroby wywołana jest mutacjami somatycznymi, a tylko kilka procent zachorowań na raka jelita grubego związanych jest ze znanymi zespołami dziedzicznymi.

Zachorowalność roczna na raka wynosi w Polsce u mężczyzn 2545 przypadków, a u kobiet 2353 przypadków.

Rak odbytnicy jest nowotworem złośliwym, rozwijającym się z nabłonka jelita. Częstość jego występowania rośnie, a związane jest to przede wszystkim ze wzrostem spożycia wysoko przetworzonych pokarmów, termicznie przetworzonego czerwonego mięsa oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.

Rak odbytnicy – objawy

Guz zlokalizowany w jelicie grubym może długo nie dawać żadnych objawów. Zdarza się, że wykrycie raka jest przypadkowe podczas okresowych badań morfologii krwi czy USG brzucha lub badania per rectum

Do najczęstszych objawów raka odbytnicy należą: występowanie świeżej krwi w stolcu, uczucie pełności w odbytnicy pomimo wcześniejszego wypróżnienia, bolesne parcie na stolec lub stolec ołówkowaty (bardzo cienki).

Diagnostyka

W celu postawienia właściwej diagnozy wykonuje się kolonoskopię. Znajduje się ona w Programie Badań Profilaktycznych i zaleca się jej wykonywanie pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. U osób z dodatnim wywiadem rodzinnym badanie to należy wykonywać w przedziale wiekowym 40-49 lat.

Leczenie raka odbytnicy

Przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego należy dokonać oceny zaawansowania klinicznego choroby. Wykonuje się oprócz kolonoskopii rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i USG transrektalne.

Podstawową metodą leczenia raka odbytnicy jest zabieg chirurgiczny. Wczesne rozpoznanie i mały stopień zaawansowania nowotworu gwarantuje możliwość całkowitego wyleczenia. W przypadkach bardziej zaawansowanych stosuje się leczenie skojarzone, czyli połączenie kilku metod. Przed zabiegiem pacjent poddawany jest radioterapii lub chemioterapii, które pozwalają zmniejszyć guza do rozmiarów umożliwiających jego doszczętną resekcję w trakcje operacji. Niekiedy w ciężkich przypadkach zabieg operacyjny jest uzupełniony chemioterapią.

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy brać udział w badaniach przesiewowych, zadbać o właściwą dietę i obserwować swój organizm.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze