Zaloguj
Reklama

Białaczka a krwawienia i zmiany w jamie ustnej

Zęby
Fot. panthermedia
Zęby
(0)

Objawy białaczki bywają różnorodne i zaliczane do nich bywają m.in. spadek apetytu, męczliwość i osłabienie odporności, ale i krwawienia z dziąseł. Ostatni z wymienionych problemów zazwyczaj dość zadziwia pacjentów – dlaczego osoby z białaczką miewają krwawiące dziąsła i jakie jeszcze zmiany w jamie ustnej mogą się pojawiać w przebiegu tej choroby?

Reklama

Białaczki to nowotwory krwi, w których przebiegu dochodzi m.in. do zaburzeń produkcji poszczególnych elementów morfotycznych krwi (krwinek) w szpiku kostnym. W przypadku tej grupy chorób najbardziej charakterystyczne są deficyty białych krwinek, możliwe jest jednak również nieprawidłowe wytwarzanie zarówno czerwonych krwinek, jak i płytek krwi.

Wtedy, gdy u chorego dochodzi do zmniejszenia produkcji płytek krwi, upośledzone stają się mechanizmy krzepnięcia krwi (w szczególności tworzenie czopu płytkowego), co już samo w sobie zwiększa ryzyko krwawień i może być przyczyną krwawienia z dziąseł. W przypadku białaczek pojawianie się krwi w jamie ustnej bywa jednak konsekwencją innego zjawiska. Otóż zdarza się, że dziąsła u chorych stają się powiększone i obrzęknięte, przez co są one bardziej narażone na różne urazy i ostatecznie przez to pacjent może obserwować u siebie krwawienie z dziąseł.

Tak jak białaczka związana jest z wieloma różnymi objawami, tak krwawienie z dziąseł zdecydowanie nie jest jedynym objawem tej choroby związanym z jamą ustną. Chorzy mogą obserwować u siebie nie tylko obrzęk, ale i zblednięcie dziąseł. Pojawiać się mogą u nich także zmiany o charakterze owrzodzeniowym czy krwawienia z błony śluzowej policzków i języka.

Zdecydowanie nie jest tak, że krwawienie z dziąseł zawsze stanowi objaw białaczki – najczęściej problem ten ma całkowicie inne przyczyny. Zawsze jednak należy na niego zwracać uwagę wtedy, gdy nasilone krwawienie pojawia się nagle i to u osoby, która dotychczas cieszyła się dobrym zdrowiem – w takim przypadku należy po prostu udać się na konsultację do lekarza. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze