Zaloguj
Reklama

Dzieci otyłych matek mogą być bardziej narażone na raka jelita grubego w wieku dorosłym

Jelita
Fot. Panthermedia
Jelita
(0)

Otyłość kobiety w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego u jej dziecka w późniejszym wieku dorosłym. Pokazują to szeroko zakrojone badania, w których naukowcy zbadali ponad osiemnaście tysięcy par matka-dziecko.

Reklama

Badania sugerują, że stan matki może być kluczowym czynnikiem w rozwoju raka jelita w wieku dorosłym u dziecka. Jednocześnie pomagają wyjaśnić rosnącą zachorowalność na tę chorobę u młodszych osób dorosłych.

W wielu bogatych krajach świata w ostatnich latach liczba nowych przypadków i zgonów z powodu raka okrężnicy u osób starszych zmniejszyła się lub ustabilizowała, ale prawie podwoiła się u młodszych dorosłych. W krajach biedniejszych i o średnich dochodach liczba zachorowań na raka jelita grubego stale rośnie we wszystkich grupach wiekowych.

Oczekuje się, że liczba osób z rakiem jelita grubego na całym świecie wzrośnie o około 60 procent do 2030 r., do ponad 2,2 miliona nowych diagnoz i 1,1 miliona zgonów.

Zjawisko tzw. programowania płodowego stało się w ostatnich latach przedmiotem wielu dyskusji wśród naukowców. Rozwój dziecka w łonie matki może mieć duży wpływ na szereg chorób w wieku dorosłym – zwłaszcza na niektóre choroby układu krążenia, a także cukrzycę. Nowe badanie dodaje raka okrężnicy do listy tych zagrożeń, jeśli matka jest otyła.

Jak przebiegały badania?

Autorzy wykorzystali dane dotyczące ponad 18 000 par matka-dziecko, które zostały zebrane w bazie danych w Oakland Institute of Public Health w Kalifornii. Celem było zbadanie, czy otyłość matki oraz nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży lub wysoka masa urodzeniowa może być związane ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego w wieku dorosłym.

Główną zaletą tego badania jest jego długość – dane zbierane są od dziesięcioleci. Rozpoczęło się już w latach 1959-1966. Z dokumentacji medycznej autorzy badania uzyskali szczegółowe informacje o zdiagnozowanych chorobach, badaniach i przepisanych lekach, od sześciu miesięcy przed ciążą do porodu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze