Zaloguj
Reklama

Wpływ pandemii COVID-19 na leczenie nowotworów

Badanie skóry
Fot. Panthermedia
Badanie skóry
(0)

Narodowy Instytut Onkologii opublikował w połowie ubiegłego roku raport, z którego jasno wynika, że pandemia mocno przyczyniła się do spadku profilaktyki.  Pacjenci bali się stacjonarnych wizyt u specjalistów, a część placówek i miejsc do wykonywania badań była przez pewien czas zupełnie zamknięta. Tymczasem nowotwory rozwijają się niezależnie od pandemii, a profilaktyka to szansa na długie życie.

Reklama

Raport „Wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej” przygotowany dla Narodowego Instytutu Onkologii i Ministerstwa Zdrowia pokazuje, że kluczowy dla zmniejszenia ilości badań przesiewowych miał komunikat z 15 marca 2020 roku dotyczący ograniczenia wykonywania tego typu badań w celu uniknięcia zarażenia wirusem COVID-19.

Znacznie zmniejszyła się ilość wykonywanych cytologii mających na celu wyrycie raka szyjki macicy. Chwilowy spadek zaliczyła także mammografia, jednak z końcem 2020 roku kobiety wznowiły badania profilaktyczne. Mniej badań profilaktycznych odbiło się również na mniejszej ilości rozpoznanych nowotworów, o czym wspomina prof. Piotr Rutkowski, wicedyrektor Narodowego Instytutu Onkologii:

Przeanalizowaliśmy również liczbę rozpoznań nowotworów. W roku 2020 możemy mówić o jej spadku wynoszącym ok. 20 proc. Mogłoby się wydawać, że są to szokujące dane, ale jeśli spojrzymy na wyniki innych krajów, okaże się, że jest to wynik przeciętny – mówił prof. Rutkowski. Redukcja nowych rozpoznań raka jelita grubego w okresie kwiecień – maj 2020 r. wyniosła 26 proc., a w skali całego 2020 roku – 13,5 proc. W przypadku raka płuca nastąpił spadek o 14 proc, a w przypadku raka piersi zmniejszenie liczby nowych hospitalizacji wyniosło 11 proc.

Obecnie pacjenci wracają do przyzwyczajeń sprzed pandemii i podejmują badania profilaktycznie. O cyklicznych badaniach przypominają ogólnopolskie akcje dotyczące walki z rakiem, które umożliwiają m.in. darmowe wykonanie niektórych badań. Niezależnie od tego, czy wokół panuje pandemia COVID-19 czy inne – wpływające na społeczeństwo – wydarzenia, na pierwszym miejscu zawsze warto stawiać siebie oraz swoje zdrowie.

Nie czekajmy więc na lepsze czasy i chodźmy do lekarza. Szpitale wdrożyły odpowiednie procedury bezpieczeństwa, które skutecznie chronią zarówno pacjentów, jak i personel.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze