Zaloguj
Reklama

Nowotwory narządów głowy i szyi

Zdjęcie RTG
Fot. Panthermedia
Zdjęcie RTG
(0)

Nowotwory narządów głowy i szyi najczęściej powstają w obrębie wargi, jamy ustnej, gardła, krtani, zatok przynosowych, struktur oczodołów oraz gruczołów wydzielających ślinę oraz uszu. Czym są spowodowane i jakie są ich objawy?

Reklama

W Polsce złośliwe nowotwory narządów głowy i szyi są rozpoznawane rocznie u niemal 7 tysięcy osób (około 3-krotnie częściej u mężczyzn), co stanowi około 5% wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęściej wśród złośliwych nowotworów głowy i szyi występuje rak płaskonabłonkowy. 

Czynniki ryzyka

Osoby palące produkty tytoniowe i spożywające w nadmiarze wysokoprocentowy alkohol są najbardziej narażone na nowotwory narządów głowy i szyi. Za zachorowanie na raka głowy i szyi duży wpływ ma również zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Czynnikiem ryzyka jest również przewlekłe podrażnienie błon śluzowych (spowodowane np. nieodpowiednią protezą lub przewlekłym stanem zapalnym zębów) oraz inne nowotwory, w tym rak płuc. 

Rak głowy i szyi najczęściej występuje u osób powyżej 50 roku życia (wyjątek stanowią nowotwory nosogardła i raki zależne od zakażenia HPV, które są rozpoznawane u osób młodszych). 

Jak zapobiec zachorowaniu?

Zapobieganie wystąpieniu płaskonabłonkowego raka głowy i szyi polega na zaprzestaniu palenia tytoniu i nie spożywania w nadmiarze wysokoprocentowego alkoholu oraz skutecznego leczenia zmian zapalnych błon śluzowych i zębów. 

Objawy

Główne objawy nowotworów głowy i szyi to wystąpienie zgrubień i owrzodzeń w obrębie błon śluzowych, krwawienie i nieprzyjemny zapachu z ust, ból i trudności podczas przełykania, uczucie obecności ciała obcego w gardle, chrypka lub powiększenie węzłów chłonnych na szyi. 

Jeżeli przynajmniej jeden z wymienionych objawów utrzymuje się dłużej niż 3-4 tygodnie należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań zmierzających do wyjaśnienia przyczyny.

Wykrycie raka narządów głowy i szyi w stadium wczesnym stwarza szansę całkowitego wyleczenia – nie należy lekceważyć wymienionych wcześniej objawów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze