Zaloguj
Reklama

Codzienne zażywanie aspiryny zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór?

Tabletki
Fot. panthermedia
Tabletki
(0)

Najnowsze badania dowiodły, ze osoby starsze, aczkolwiek cieszące się dobrym zdrowiem, które regularnie stosują aspirynę, są bardziej narażone na różnego rodzaju nowotwory. Jest to odmienna hipoteza do tej, która zakładała, że codzienne zażywanie niewielkiej dawki aspiryny może pomóc chronić osoby starsze przed demencją, zaburzeniami funkcji poznawczych i rakiem.

Reklama

Niektóre dotychczasowe badania sugerowały, że aspiryna może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory, zwłaszcza na raka jelita grubego. Jednak nigdy nie uznano tej teorii za pewną, ponieważ ciągle brakowało na to wystarczających dowodów.

Najnowsze analizy, które po raz pierwszy opublikowano w marcu bieżącego roku, sugerują, że codzienne przyjmowanie małej dawki aspiryny nie chroni osób starszych przed osłabieniem funkcji poznawczych i demencją. Co więcej istnieją przypuszczenia, że lek ten zwiększa ryzyko rozpoznania zaawansowanego nowotworu.

Przebadano osoby w wieku siedemdziesięciu lat

W badaniu udział wzięła grupa, w której większość to siedemdziesięciolatkowie. Naukowcy losowo podzielili uczestników na tych, którzy mieli zażywać 100 miligramów aspiryny dziennie oraz na tych, którym aplikowano placebo. Badanie przeprowadzili naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie, Berman Center w Minneapolis w MN i Monash University w Melbourne w Australii.

Wcześniejsza analiza wykazała, że po uśrednionym czasie 4,7 lat stosowania aspiryny lub placebo wyższa liczba zgonów nastąpiła w grupie, której podawano lek. W większości przypadków śmierć nastąpiła na skutek nowotworu.

Nowe, bardziej szczegółowe badania

W najnowszym badaniu naukowcy uważnie przyjrzeli się korelacjom aspiryny z rozpoznaniem raka i zgonami w jego wyniku. Analizy pokazują, że codzienne zażywanie tego lekarstwa miało związek z 19% wyższym ryzykiem nowotworu powodującego przerzuty i 22% wyższym ryzykiem rozpoznania zaawansowanego raka w porównaniu do osób, które stosowały placebo.

Chociaż te wyniki sugerują, że powinniśmy zachować ostrożność przy rozpoczynaniu terapii aspiryną u zdrowych starszych osób dorosłych, nie oznacza to, że osoby, które już przyjmują aspirynę – szczególnie jeśli zaczęły ją przyjmować w młodszym wieku – powinny przerwać leczenie aspiryną – powiedział dr Andrew T. Chan z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School. – Zgony były szczególnie wysokie wśród osób przyjmujących aspirynę, u których zdiagnozowano zaawansowane formy raka litego, co sugeruje możliwy niekorzystny wpływ aspiryny na wzrost nowotworów, które już rozwinęły się u osób starszych – dodał.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze