Zaloguj
Reklama

Białaczka u dzieci – przyczyny i objawy

Autorzy: Izabela Kletke
Znudzony chłopiec
Fot. Panthermedia
Znudzony chłopiec
(2)

Białaczka to najczęstszy nowotwór występujący u dzieci i młodzieży. Częstość jego występowania to 1 na 3 przypadki zachorowania na raka w tej grupie wiekowej.

Reklama

W Polsce na białaczkę choruje rocznie jedno na 15 do 25 tysięcy dzieci. Do dzisiaj nie zostały wskazane jednak czynniki, mogące jednoznacznie przyczyniać się do powstania białaczki u tak młodych osób.

Wiadomo, że w przypadku dzieci, mniejszy wpływ na rozwój nowotworu krwi mają czynniki związane ze stylem życia, takie jak np. dieta, aktywność fizyczna, otyłość czy nałogi (bierne palenie). Przyczyn poszukuje się zatem w innych źródłach m.in. w nieprawidłowościach genetycznych.

Abstrahując od powodów powstawania nowotworu krwi, należy dołożyć wszelkich starań, by wykryć występującą chorobę tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Szczególną uwagę powinno się zwrócić na takie objawy, jak:

  • Wyjątkowe osłabienie, brak energii, bladość
  • Występowanie przeciągających się infekcji wraz z zapaleniem gardła, ucha, oskrzeli czy płuc, co dzieje się pomimo leczenia z użyciem antybiotyków
  • Pojawianie się gorączki niewiadomego pochodzenia
  • Krwawienie z nosa i dziąseł przy myciu zębów
  • Pojawiające się bez przyczyny siniaki
  • Ból stawów i mięśni

Ponad dwie trzecie chorych dzieci udaje się całkowicie wyleczyć. Ważne jednak jest, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Dlatego też nie należy bagatelizować żadnego niepokojącego objawu.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze