Zaloguj
Reklama

Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu mogą być bardziej narażeni na rozwój czerniaka

Badanie dermatologiczne
Fot. Panthermedia
Badanie dermatologiczne
(0)

Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu są prawdopodobnie bardziej narażeni na rozwój najbardziej agresywnego guza skóry - czerniaka.

Reklama

Czerniak złośliwy w Polsce występują względnie rzadko, zachorowalności wynosi około 6,5/100000, co odpowiada w ostatnich latach około 2400 zachorowaniom rocznie (około 1200 u mężczyzn i około 1400 u kobiet). Czerniaki są jednak nowotworami o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań.

Najbardziej zaawansowane leki, w tym immunoterapia, są obecnie podawane pacjentom z nowotworem skóry. Dlatego ważne jest, aby przyjść do lekarza na czas - przy bardziej zaawansowanych czerniakach 62 procent pacjentów ma szansę przeżyć ponad dziesięć lat.

Zdaniem ekspertów ryzyko zachorowania na tę chorobę może zwiększyć np. nadmierna ekspozycja na słońce czy częste wizyty w solariach. Ale ważne są również inne czynniki. Większą uwagę powinny zwracać osoby o włosach blond lub rudych i jasnej karnacji lub z dużą liczbą znamion.

Brytyjscy naukowcy wskazali, że hormon płciowy, testosteron, może również odgrywać ważną rolę u mężczyzn w tym zakresie.

Wysoki poziom testosteronu jako czynnik ryzyka

Zespół badawczy zebrał próbki krwi od 182 600 mężczyzn i 122 100 kobiet po menopauzie w wieku od 40 do 69 lat. Na początku badania żaden z uczestników nie był leczony nowotworowo ani hormonalnie.

Podczas analizy zespół skupił się na całkowitym poziomie testosteronu. Porusza się on bowiem swobodnie w osoczu lub wiąże się z białkami. W tym samym czasie przyjrzał się również rejestrom krajowym, aby sprawdzić, czy u poszczególnych uczestników zdiagnozowano typ choroby podczas obserwacji.

Czerniak wystąpił u 9519 mężczyzn i 5632 kobiet w ciągu średnio siedmiu lat. Badacze nie uwzględnili w tej statystyce innych typów raka skóry. Uwzględnili jednak również inne czynniki, takie jak palenie tytoniu, spożycie alkoholu czy wskaźnik masy ciała.

Wyniki badania wykazały następnie, że mężczyźni z wyższym całkowitym poziomem testosteronu byli bardziej narażeni na czerniaka. Kolejnym odkryciem było to, że wyższy poziom swobodnie poruszającego się hormonu może być związany ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty. U kobiet naukowcy odkryli związek między wysokim poziomem wolnego i związanego testosteronu a występowaniem raka piersi i macicy.

Wcześniej istniały pośrednie dowody na obecność testosteronu i ryzyko czerniaka. Ale teraz po raz pierwszy mogliśmy spojrzeć bezpośrednio na hormony we krwi - powiedziała Eleanor Watts, główna autorka badania z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Sposoby zapobiegania czerniaka w przyszłości

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą w opracowaniu nowych sposobów zapobiegania czernika u mężczyzn w przyszłości. Jednak autorzy badania sami zwracają uwagę na niektóre z jego ograniczeń.

Naprawdę trudno jest powiedzieć z całą pewnością, że to testosteron ma takie działanie, a nie inny powiązany z nim biomarker - powiedziała Watts, dodając, że potrzebne są dalsze badania.

Samra Turajlic z Francis Crick Institute, która nie brała udziału w badaniu zauważyła, że ​​praca nie wskazuje, że duża ilość testosteronu bezpośrednio powoduje czerniaki. W tym kontekście podkreśliła, że ​​wszyscy ludzie mogą zmniejszyć ryzyko tej choroby, ograniczając pobyt w bezpośrednim świetle słonecznym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze