Zaloguj
Reklama

Alkohol powoduje ogromną liczbę przypadków nowotworów rocznie

Uzależnienie od alkoholu
Fot. medforum
Uzależnienie od alkoholu
(0)

Szacuje się, że alkohol spowodował w zeszłym roku ponad 740 tysięcy przypadków raka na całym świecie.

Reklama

Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad nowotworami we Francji przedstawili ile przypadków raka w 2020 roku było spowodowanych przez alkohol.

Spożywanie alkoholu może powodować różne rodzaje raka, w tym raka piersi, wątroby, okrężnicy, odbytnicy, jamy ustnej i gardła, krtani i przełyku. Badania sugerują, że nawet niewielkie ilości mogą zwiększyć to ryzyko. 

W 2020 roku, według szacunków ekspertów, 741 300 przypadków nowotworów na całym świecie było spowodowanych przez alkohol. Proponują oni zatem szereg środków, które powinny temu przeciwdziałać: jednym z nich jest umieszczanie ostrzeżenia o raku na etykietach alkoholu (podobnie jak w przypadku tytoniu), innym wprowadzenie wyższych podatków na alkohol i ograniczenie reklamy napojów alkoholowych.

Rak i alkohol

Wpływ alkoholu na raka jest często nieznany lub pomijany, dlatego należy zwiększyć świadomość społeczną na temat związku między alkoholem a rakiem i podjąć środki w celu zmniejszenia ogólnego spożycia alkoholu w celu zapobiegania nowotworom i innym chorobom, które mogą być alkohol - powiedziała Harriet Rumgay prowadząca badania nad rakiem w Wielkiej Brytanii.

Autorom badania udało się obliczyć podstawowe oszacowanie przy użyciu złożonej metodologii opartej na analizie ostatnich dziesięciu lat. Według niej w 2020 roku spożycie alkoholu odpowiadało za 568 700 przypadków raka u mężczyzn na całym świecie i 172 600 przypadków u kobiet na całym świecie. Większość przypadków dotyczy na ogół nowotworom przełyku, wątroby i piersi, przy czym odsetek przypadków uważanych za spowodowane alkoholem jest najwyższy w przypadku raka przełyku, gardła, warg i jamy ustnej.

Najgorsze nadmierne spożywanie alkoholu 

Większość przypadków raka związanego z alkoholem wiąże się z intensywnym lub „ryzykownym” piciem, ale naukowcy ostrzegają przed piciem umiarkowanym lub przerywanym. Dane pokazują, że picie do 10 gramów alkoholu dziennie, co odpowiada pół litrze piwa lub małej lampce wina mogło przyczynić się między 35 400 a 145 800 przypadków nowotworów na całym świecie w 2020 roku.

Wyniki różniły się znacznie w zależności od regionu. Szacuje się, że odsetek nowotworów związanych z alkoholem był najniższy w Afryce Północnej i Azji Zachodniej, a najwyższy w Azji Wschodniej i Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednocześnie autorzy zwracają uwagę, że dane przedstawione w badaniu mogą być niedoszacowane – głównie dlatego, że nie uwzględniają przeszłego spożycia alkoholu i obejmują tylko te przypadki raka, dla których istnieją przekonujące dowody na to, że przyczyną był alkohol.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze