Zaloguj
Reklama

Rak płuc – osoby, które nigdy nie paliły, też mogą chorować

Bierne palenie
Fot. Shutterstock
Bierne palenie
(0)

Rak płuc z paleniem papierosów powiązywany jest nie bez powodu – szkodliwy nałóg stanowi jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia tego nowotworu. Wbrew pozorom rak płuc może jednak wystąpić również i u tych osób, które nigdy w życiu nie zapaliły papierosa – jakie więc mogą być inne niż palenie tytoniu przyczyny raka płuc i czym różni się nowotwór płuc rozwijający się u niepalących od tych raków płuc, które są spotykane u palaczy?

Reklama

Rak płuc to jeden z najgroźniejszych występujących u ludzi nowotworów, co wynika chociażby z tego, że często bywa on rozpoznawany późno, co zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie. Czynników ryzyka jego wystąpienia wyróżnia się bardzo dużo i wystąpić on może u palaczy papierosów, ale i u osób, które nigdy w życiu po tytoń nie sięgnęły.

Rak płuc u osób niepalących papierosów rozwijać się może chociażby ze względu na częste, długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza – mowa tutaj o zanieczyszczeniach takich jak smog, ale i o biernym paleniu papierosów. Znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne – u chorych na raka płuc, którzy nie byli palaczami papierosów, stwierdza się ze zwiększoną częstością m.in. mutacje genów KRAS czy EGFR. Szczególnie narażone na ten nowotwór są więc te osoby, w których rodzinach wielokrotnie stwierdzano przypadki nowotworu złośliwego płuc.

Rak płuc u osób niepalących papierosów różni się pod pewnymi względami od nowotworów układu oddechowego, które są spotykane u osób uzależnionych od tytoniu. Najczęstszym typem raka płuc u pacjentów, którzy nie palili tytoniu, jest gruczolakorak. Ciekawe są również informacje dotyczące płci pacjentów z rakiem płuc – w przypadku mężczyzn chorujących na tę jednostkę 20% z nich nigdy nie paliło papierosów, inaczej jest już jednak wśród kobiet, gdzie spośród wszystkich pacjentek z rakiem płuc nawet aż połowa z nich nigdy nie sięgnęła po papierosa.

Najistotniejsza jest jednak informacja dotycząca rokowań – otóż uważa się, że większe szanse na wyleczenie nowotworu złośliwego płuc mają te osoby, u których nowotwór rozwinął się bez związku z paleniem tytoniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze