Artykuły z kategorii: Nowotwory męskie
Nowotwór, który zdetronizował raka płuca – rak prostaty Sprawdź, czego jeszcze o nim nie wiesz!
Ilu mężczyzn w Polsce każdego roku słyszy rozpoznanie raka prostaty? Jak rozwija się ta choroba i jak rozpoznać jej objawy? Jakie znaczenie ma diagnostyka obrazowa i genetyczna w leczeniu tego nowotworu? Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Prostaty, ustanowionego przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne na 15 września przybliżamy najważniejsze fakty i obalamy mity na temat raka gruczołu krokowego.
Czy rak prostaty może być dziedziczny?
Czy za raka prostaty mogą odpowiadać uszkodzenia w obrębie konkretnych genów? Czy możemy odziedziczyć predyspozycje do rozwoju nowotworów od krewnego, który chorował na raka prostaty? Czy rak piersi u matki albo rak trzustki u dziadka mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty? Uszkodzenia w poszczególnych genach mogą przyczyniać się do rozwoju określonych nowotworów. Z kolei mutacje mogą być dziedziczne, narażając na zachorowanie kolejne pokolenia. Dzięki diagnostyce molekularnej możemy wykryć uszkodzone geny i pokierować profilaktyką, diagnostyką i leczeniem.
Rozrost gruczołu krokowego – czym skutkuje?
Rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety wielu bagatelizuje objawy, co skutkuje rozwojem choroby i pojawieniem się dodatkowych, nieprzyjemnych dolegliwości.
Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie
Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?
- Reklama
Rak prostaty: co mu sprzyja i jak się objawia?
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. W przypadku tego raka rokowania pacjentów są dobre, kluczowe jednak jest to, aby choroba została rozpoznana, zanim dojdzie do jej rozsiewu i pojawienia się przerzutów w innych narządach. Jakie więc dolegliwości mogą sugerować raka prostaty i co sprzyja występowaniu tego nowotworu?
Prostata – wszystko o badaniach profilaktycznych
Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Głównym czynnikiem wystąpienia choroby jest wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Rak stercza dotyczy głównie mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia. Jednakże panowie po 40. roku życia powinni się zainteresować profilaktyką zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania. Większość przypadków raka prostaty stanowią gruczolaki rozwijające się najczęściej w strefie obwodowej gruczołu krokowego.
Rak jądra - profilaktyka
Rak jądra należy do najczęstszych nowotworów, na jakie zapadają mężczyźni - głównie młodzi (15 - 35 lat). W około 1 - 3% przypadków, schorzenie rozwija się w obu jądrach. Choroba zazwyczaj wykrywana jest przypadkiem przez pacjenta, bądź w trakcie samodzielnego okresowego badania jąder przez mosznę. Nowotwór jądra wykryty wcześnie jest w pełni uleczalny, tak bardzo istotna jest więc profilaktyka.
Movember - listopad miesiącem walki z rakiem prostaty!
Movember to coroczna, trwająca cały listopad akcja, polegająca na zapuszczaniu przez mężczyzn wąsów. Akcja ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat raka prostaty i innych nowotworów występujących u mężczyzn oraz zniesieniem tabu związanym z tymi chorobami. Każdego roku w akcję włączają się m.in. sportowcy z różnych dyscyplin sportowych.
Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty
Obrzezanie (łac. circumcisio) jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu napletka. Wykonuje się go z przyczyn kulturowych, religijnych (np. w społeczeństwie żydowskim chłopcy obrzezani są już w ósmym dniu życia), jak i zdrowotnych (leczenie stulejki). Amerykańscy uczeni dowiedli, że zabieg usunięcia napletka przed rozpoczęciem aktywności seksualnej może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty (stercza, gruczołu krokowego).
Leczenie łagodnego przerostu stercza laserem ThuLEP
Jedną z najczęstszych przypadłości, jaka dotyka mężczyzn w podeszłym wieku - jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. Do charakterystycznych objawów, jakie daje choroba, należy potrzeba częstego oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy. Leczenie odbywa się na zasadzie farmakologii (wczesne stadium choroby) oraz leczenia zabiegowego bądź operacyjnego, w przypadku, gdy choroba jest zaawansowana.
- Reklama
Profilaktyka raka jąder i prostaty - kampania społeczna dla mężczyzn
Konferencją prasową w środę – 26 października br. – rozpoczęła się 3. edycja Movember Polska. Jest to ogólnokrajowa kampania społeczna poruszająca temat profilaktyki raka jąder i prostaty. Dzięki sukcesowi poprzedniej edycji, w czasie tegorocznej akcji przy wsparciu m.in. Nationale-Nederlanden realizowane będą bezpłatne badania USG jąder dla mężczyzn w całym kraju.
Nowotwory piersi u mężczyzn – rozpoznanie, symptomy, czynniki ryzyka
Nowotwory piersi u mężczyzn są rzadką chorobą i stanowią zaledwie około 1% wszystkich zachorowań na tę chorobę. Wydawać by się mogło, że skoro mężczyźni „nie mają” piersi, to ten temat nie powinien ich dotyczyć. Tymczasem pierś każdego człowieka, niezależnie od płci, zbudowana jest z tkanki, która podobnie jak inne części ciała, może podlegać nowotworom. Warto się przyjrzeć bliżej temu problemowi.
Nowotwory męskiego układu rozrodczego - co powinniśmy o nich wiedzieć?
Nowotwory męskich narządów płciowych, czyli najczęściej – rak prostaty, jąder i penisa, mogą przebiegać bezboleśnie, a organizm zaczyna wysyłać niepokojące sygnały dopiero w wyższym stadium zaawansowania i po przerzutach choroby do sąsiednich narządów. Regularne konsultacje z lekarzem mogą umożliwić wczesną diagnostykę i ułatwić skuteczne leczenie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące najczęściej występujących chorób męskiego układu rozrodczego.
Poczucie męskości oraz seksualność w czasie leczenia przeciwnowotworowego
Bardzo dużo mówi się zarówno o seksualności kobiet jak i ich poczuciu kobiecości w trakcie leczenia onkologicznego, zapominając, że ten aspekt dotyczy również mężczyzn. Często tematy związane z seksualnością mężczyzn w trakcie terapii przeciwnowotworowych oddalane są na drugi plan, mężczyzna pozostaje sam z masą pytań oraz oddala się bądź unika relacji z partnerką.
Rak jądra
Młodzi mężczyźni (między 20-40 rokiem życia) są szczególnie narażeni na raka jądra.
Rak prostaty
Prostata jest gruczołem, który powstaje jeszcze w czasie życia płodowego u osobników płci męskiej, a zlokalizowany jest w sąsiedztwie odbytnicy i pęcherza moczowego. Niestety również i prostata zostaje czasem zaatakowana przez raka.
Rak gruczołu krokowego - wiele kroków, wielu ludzi w „Męskiej sprawie”
Rak prostaty jest drugą przyczyną zachorowalności i umieralności wśród mężczyzn w Polsce. Z myślą o osobach chorych, a także zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego oraz ich rodzinach i najbliższych rusza ogólnopolska kampania edukacyjna „Męska Sprawa”. Celem kampanii jest stworzenie wielopłaszczyznowego zaplecza edukacyjnego z udziałem zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. Spotkania edukacyjne zaplanowano w 100 miejscowościach w całej Polsce.