Zaloguj
Reklama

Rak gruczołu krokowego - wiele kroków, wielu ludzi w „Męskiej sprawie”

Autorzy: Hill & Knowlton Poland Sp. z o.o., zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa
Starszy mężczyzna
Fot. ojoimages
Starszy mężczyzna
(0)

Rak prostaty jest drugą przyczyną zachorowalności i umieralności wśród mężczyzn w Polsce. Z myślą o osobach chorych, a także zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego oraz ich rodzinach i najbliższych rusza ogólnopolska kampania edukacyjna „Męska Sprawa”. Celem kampanii jest stworzenie wielopłaszczyznowego zaplecza edukacyjnego z udziałem zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. Spotkania edukacyjne zaplanowano w 100 miejscowościach w całej Polsce.

Reklama

Dane epidemiologiczne wskazują, że rak gruczołu krokowego zaliczany jest, zaraz po raku płuc, do najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce rak prostaty dotyka ponad 8 tys. mężczyzn rocznie, a umieralność kształtuje się na poziomie około 4 tys. rocznie. W ostatnich dekadach obserwuje się wyraźny wzrost zachorowań na raka gruczołu krokowego wśród mężczyzn powyżej 45. roku życia oraz wzrost liczby zgonów z powodu tego nowotworu wśród mężczyzn będących pomiędzy 50. a 79. rokiem życia. Szansą na odwrócenie obecnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie raka gruczołu krokowego są badania profilaktyczne realizowane rutynowo wśród pacjentów będących w grupie podwyższonego ryzyka oraz szeroko zakrojone działania edukacyjne realizowane zarówno wśród osób potencjalnie zagrożonych chorobą, jak i pacjentów będących w trakcie terapii.

Kampania „ Męska sprawa” powstała w odpowiedzi na istniejącą potrzebę edukacji prowadzonej na wielu poziomach; edukacji, która obok samych chorych oraz osób będących w grupie ryzyka, włączałaby rodziny i bliskich pacjentów. Działania realizowane w ramach kampanii edukacyjnej mają przyczynić się bezpośrednio do wzrostu świadomości mężczyzn w zakresie konieczności kontrolowania swojego stanu zdrowia i przeciwdziałania odległym skutkom choroby. Dodatkowo mają przyczynić się do poprawy ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich wśród pacjentów będących w trakcie i po terapii.

Kampania stwarza możliwość skorzystania z porad specjalisty dotyczących objawów raka gruczołu krokowego i jego leczenia, a także uzyskania konsultacji w zakresie poprawy jakości życia w czasie jego leczenia w specjalnie przystosowanych do edukacji ośrodkach w całym kraju. Aktywny udział lekarza i pielęgniarki w procesie edukacji pacjenta i jego rodziny jest niezbędny w powodzeniu terapii, dlatego w kampanii „Męska Sprawa” podkreśla się umiejętne stworzenie relacji pomiędzy wszystkimi osobami zaangażowanymi na każdym etapie leczenia. W ramach kampanii uruchomiono także infolinię z dyżurami seksuologów i psychoonkologów, gotowymi odpowiadać na nurtujące pacjentów i ich bliskich pytania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze