Zaloguj
Reklama

Ryzyko raka prostaty a dieta

Sałatka warzywna
Fot. panthermedia
Sałatka warzywna
(0)

Ze względu na dużą częstość występowania złośliwych nowotworów prostaty wielu badaczy podejmuje się prób poszukiwania nowoczesnych metod leczenia tych schorzeń, ale i czynników ryzyka ich występowania. Interesujące są chociażby zależności pomiędzy rakiem prostaty a stosowaną przez mężczyzn dietą – dotychczas nie udało się jednoznacznie wykazać, jaka dieta może sprzyjać lub niwelować ryzyko nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, nowe światło na to zagadnienie rzucają jednak uczeni z Mayo Clinic w Rochester.

Reklama

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów – w samych tylko Stanach Zjednoczonych każdego roku rozpoznawany jest on nawet u prawie 200 tysięcy osób, do tego szacuje się, że wśród amerykańskich mężczyzn u nawet powyżej 10% z nich w ciągu życia zostanie zdiagnozowany rak prostaty. To właśnie z powodu tego, że nowotwory złośliwe prostaty występują po prostu często, wielu różnych badaczy podejmuje się dokonania analizy czynników, które to mogą sprzyjać ich rozwojowi. Jednymi z takich uczonych byli ci ze Stanów Zjednoczonych, którzy przyglądali się, jaki wpływ na występowanie u mężczyzn nowotworów złośliwych prostaty ma stosowana przez nich dieta.

Naukowcy dokonali przeglądu 47 różnych badań naukowych, które łącznie dotyczyły ponad miliona pacjentów i udało im się dojść do pewnych interesujących wniosków. Ogólnie uczeni zaobserwowali, że dieta oparta na produktach roślinnych mogła w ogóle nie wpływać na ryzyko raka prostaty lub w pewien sposób je obniżać. Inaczej zaś było w przypadku diety zawierającej produkty zwierzęce – w jej przypadku ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego gruczołu krokowego mogło pozostawać niezmienione, jak i mogło ono ulegać zwiększeniu.

Jednoznacznie powiedzieć, że spożywanie dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego chroni przed rakiem prostaty, zdecydowanie nie można – w końcu nawet u tych mężczyzn, którzy przez większość życia byli wegetarianami, nowotwory gruczołu krokowego również występują. Pewne jednak zależności pomiędzy rakiem prostaty a dietą najprawdopodobniej istnieją i dokładne ich zrozumienie umożliwią dopiero przeprowadzone prawdopodobnie w przyszłości kolejne badania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze