Zaloguj
Reklama

Movember - listopad miesiącem walki z rakiem prostaty!

Czytanie książek
Fot. panthermedia
Czytanie książek
(2)

Movember to coroczna, trwająca cały listopad akcja, polegająca na zapuszczaniu przez mężczyzn wąsów. Akcja ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat raka prostaty i innych nowotworów występujących u mężczyzn oraz zniesieniem tabu związanym z tymi chorobami. Każdego roku w akcję włączają się m.in. sportowcy z różnych dyscyplin sportowych.

Reklama

Spis treści:

  1. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę wyleczenia!
  2. Czym jest PSA?
  3. Samobadanie jąder

Rak jądra dotyka mężczyzn głównie między 14 a 34 rokiem życia, natomiast rak prostaty po 45 roku życia. Pomimo faktu, że nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich, zwłaszcza tych atakujących okolice intymne wciąż jest tematem tabu. Akcja Movember polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do rozmowy o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie.

Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę wyleczenia! 

Skuteczność terapii zależy w dużej mierze od szybkiej diagnozy. Wykrycie raka prostaty we wczesnym stadium umożliwia pełne wyleczenie. Dlatego duży nacisk kładzie się na profilaktykę i badania przesiewowe. Nie ma jednej uniwersalnej metody wykrywania tego rodzaju nowotworu, jednak poddając się regularnym badaniom można go wcześnie zdiagnozować, a tym samym szybko zacząć leczenie.

Najważniejsze jest samobadanie i regularne wizyty u lekarza, co nie jest normą wśród mężczyzn. Często wizyty są odraczane i panowie udają się do lekarza kiedy jest już za późno na skuteczne leczenie.

Mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia - przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.

Czym jest PSA? 

Antygen specyficzny dla prostaty (ang. Prostate Specific Antygen - PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty. Ryzyko wystąpienia tego nowotworu, rośnie wraz ze wzrostem stężenia PSA. Zdrowi mężczyźnie także posiadają pewne niskie stężenie PSA, dlatego trudno jest lekarzom określić zakres prawidłowych norm tego białka.

Badanie PSA powinno być wykonywane u mężczyzn powyżej 45 roku życia oraz u osób obciążonych genetycznie tzn. takich u których w rodzinie pojawił się przypadek raka prostaty.

Nowotwór ten rozwija się najczęściej bezobjawowo, jednak istnieje kilka charakterystycznych symptomów, na które mężczyźni powinni zwrócić szczególną uwagę, są to:

  • krwawienie, bądź pieczenie podczas oddawania moczu,
  • trudności z trzymaniem moczu,
  • bóle podbrzusza,
  • zaburzenia erekcji,
  • występowanie krwi w spermie.

Jeśli mężczyzna zaobserwuje u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, prawdopodobnie zleci między innymi wykonanie badania PSA.

Mężczyzna dowiadujący się o raku jąder, fot. shutterstock

Samobadanie jąder 

W celu szybkiego wykrycia nowotworów męskiego układu moczowo-płciowego ważne jest regularne samobadanie jąder. Jest to prosta czynność, którą każdy mężczyzna powinien wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Pozwala to wyrobić sobie nawyk badania się i sprawdzania swojego ciała i zmian w nim zachodzących.

Jak się badać?

Każde jądro należy badać oddzielnie. Badanie najlepiej przeprowadzać po kąpieli lub prysznicu, kiedy skóra na worku mosznowym jest rozluźniona.

Etap I

Złap jądro pomiędzy kciuk i palce dłoni, dotykaj powoli całej jego powierzchni w poszukiwaniu grudek zarówno twardych jak i plastycznie miękkich.

Etap II

Wykonaj identyczną procedurę jak w „Etapie I” z drugim jądrem.

Co jest normalne?

Gładka i jędrna, przyjemna w dotyku struktura jądra.

Co powinno zwrócić twoją szczególną uwagę?

Obrzęk, guzek, ból podczas badania, powiększenie jądra lub zmiana kształtu któregokolwiek z jąder. Oba jądra powinny być podobne - duże różnice w kształcie i zawartości jąder zawsze wymagają konsultacji z lekarzem urologiem!

Większość grudek i nierówności na swoich jądrach nie jest nowotworem, ale wczesne rozpoznanie jest kluczem do szybkiego i skutecznego wyleczenia. Jeśli coś Cię niepokoi - skontaktuj się z urologiem.

Pamiętaj, że nie będziesz w stanie określić, co jest normalne w kształcie i strukturze swoich jąder, a co nie, jeśli nie będziesz badać się regularnie.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze