Zaloguj
Reklama

Rak prostaty

Autorzy: Izabela Kletke
Odwiedziny w szpitalu
Fot. medforum
Odwiedziny w szpitalu
(0)

Prostata jest gruczołem, który powstaje jeszcze w czasie życia płodowego u osobników płci męskiej, a zlokalizowany jest w sąsiedztwie odbytnicy i pęcherza moczowego. Niestety również i prostata zostaje czasem zaatakowana przez raka.

Reklama

Prostata

Fakt, że prostata występuje tylko i wyłącznie u mężczyzn jest wynikiem funkcji, którą pełni. Polega ona na wytwarzaniu substancji, która chroni oraz odżywia plemniki w nasieniu, nadając mu jednocześnie płynną konsystencję.

W czasie życia, prostata często nieznacznie się powiększa. Zdarza się jednak, iż przyrost ten jest zbyt znaczny, co powoduje ucisk na cewkę moczową, powodując trudności z oddawaniem moczu. Taki stan nazywany jest łagodnym przyrostem prostaty i nie jest stanem nowotworowym, ani też nawet jego początkiem.

Rak prostaty

W prostacie może rozwinąć się kilka rodzajów raków. Zdecydowana większość jednak powstaje z komórek gruczołowych, produkujących wspomnianą wcześniej substancję wchodzącą w skład nasienia.

Adenocarcinoma, bo tak nazywa się ten rodzaj nowotworu prostaty, rozwija się długo i powoli. W początkowym stadium najczęściej nie daje oznak swojej obecności. W późniejszym etapie można czasem zauważyć kilka symptomów, o których, mimo, iż mogą być objawem tylko łagodnego przerostu prostaty, należy poinformować swojego lekarza. Są to:

  • Trudności z oddawaniem moczu, włączając w to słaby strumień moczu lub częsta potrzeba opróżniania pęcherza, szczególnie w nocy.
  • Obecność krwi w moczu
  • Problemy z erekcją
  • Ból w biodrach, plecach, klatce piersiowej – może to być objaw przerzutów do kości
  • Osłabienie lub odrętwienie nóg/stóp – wynik nacisku nowotworu na rdzeń kręgowy

Według statystyk, u 1 na 6 mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak prostaty. Na ten rodzaj nowotworu zapadają najczęściej mężczyźni powyżej 65 roku życia. Stanowią oni 6 na 10 przypadków zdiagnozowanych przypadków raka prostaty. Do rzadkości należą natomiast przypadki zachorowań wśród mężczyzn poniżej 40 roku życia.

Mimo, iż rak prostaty jest nowotworem występującym stosunkowo często, statystyki przeżywalności są dość pomyślne. W przypadku, gdy rak zostanie zdiagnozowany w momencie, w którym ogranicza się tylko do prostaty lub ewentualnie organów pobliskich, procent 5-letnich przeżyć wynosi ponad 90%.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze