Zaloguj
Reklama

Prostata – wszystko o badaniach profilaktycznych

Depresja
Fot. panthermedia
Depresja
(5)

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Głównym czynnikiem wystąpienia choroby jest wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Rak stercza dotyczy głównie mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia. Jednakże panowie po 40. roku życia powinni się zainteresować profilaktyką zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania. Większość przypadków raka prostaty stanowią gruczolaki rozwijające się najczęściej w strefie obwodowej gruczołu krokowego.

Reklama

Rak prostaty, zwany także rakiem stercza oraz gruczołu krokowego, charakteryzuje się często bezobjawowym, jak i  powolnym przebiegiem.

Ważne! Schorzenie może rozwijać się bezobjawowo nawet przez okres kilkunastu lat.

Prostata, czyli…

Prostata jest gruczołem krokowym będącym elementem układu płciowo-moczowego mężczyzny. Gruczoł znajduje się w części miednicy mniejszej, w obszarze krocza. Umiejscowiony jest pod pęcherzem moczowym, z drugiej strony styka się z przednią ścianą odbytu, zaś przez jego wnętrze przebiega cewka moczowa. Ma on kształt kasztana i tworzy obwódkę wokół cewki moczowej. Wydziela płyn, który razem z wydzieliną pęcherzyków nasiennych i plemnikami tworzy spermę.

Ważne!  Po 30. roku życia w sterczu zachodzą naturalne procesy rozrostu (u jednych zachodzą one wolniej, u innych szybciej). Powiększenie rozmiaru prostaty wpływa na zwężenie cewki moczowej, co prowadzi do utrudnionego odpływ moczu. 

Najczęstszymi objawami chorobowymi jest:  

  • trudność z trzymaniem moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból podbrzusza, a także kłopoty z erekcją.

Prostata – wstydliwy problem

Mimo coraz większego uświadomienia nadal temat prostaty wzbudza u wielu mężczyzn zażenowanie. Badanie gruczołu uważają za niemęskie, a przede wszystkim wstydliwe.

Jak pokazują statystyki, regularnej kontroli prostaty poddaje się wciąż zbyt mało mężczyzn. Panowie udają się do lekarza dopiero, gdy zauważą niepokojące symptomy (m.in. trudności z oddawaniem moczu, bolesne oddawanie moczu, ból w obrębie pleców oraz miednicy).    

Prostata – badania

Jak już była mowa powyżej, mężczyźni po 40. roku życia powinni regularnie kontrolować gruczoł krokowy. Zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie były przypadki zachorowania na raka stercza.

Ważne! Wszelkie niepokojące objawy (m.in. trudności w oddawaniu moczy), powinny skłonić do wizyty u lekarza urologa, który przeprowadzi niezbędne badania.

I. Ogólne przebadanie

Badania zaczynają się ogólnego przebadania w tym m.in. pomiaru ciśnienia krwi. Następnie lekarz przeprowadza ręczne badanie gruczołu krokowego, które polega na badaniu brzucha, by sprawdzić, czy pęcherz moczowy nie powiększył się oraz narządów płciowych (celem wykluczenia innych schorzeń).

Ważne! W wielu przypadkach tzw. „stulejka” może wywoływać symptomy podobne do tych, jakie daje przerost gruczołu krokowego.

fot. panthermedia

II. Badanie per rectum

Kolejnym elementem jest badanie nazywane per rectum, które można przeprowadzić wyłącznie palcem przez odbyt. I właśnie tego badania krępują się mężczyźni. Niestety badanie to jest procedurą konieczną.

Ważne! Lekarz zdając sobie sprawę, że badanie jest dla pacjenta nie tylko krępujące, ale przede wszystkim nieprzyjemne – wykonuje je możliwie najdelikatniej.

Pacjent układany jest na lewym boku. W celu lepszego wyczucia prostaty zaleca się podkurczenie zgiętych w kolanach nóg. Bardzo istotne jest, by się w miarę możliwości rozluźnić. Lekarz wkłada cienką gumową rękawiczkę, po czym smaruje palec wskazujący żelem, który umożliwia łatwiejsze wsunięcie go w odbyt. Badanie może odbyć się także w pozycji stojącej – pacjent staje tyłem do lekarza, rozstawia szeroko nogi, po czym pochyla się lekko do przodu, opierając się o blat biurka.

Ważne! W trakcie badania może być odczuwalny niewielki ucisk w okolicy krocza.

Badanie trwa krótko. Wystarczy chwila, by lekarz był w stanie wyczuć, jak duży jest gruczoł krokowy i czy jego powiększenie sugeruje łagodny przerost, czy też objaw ten ma inny charakter.

Ważne! W sporadycznych przypadkach w trakcie badania lekarz masuje prostatę, by uzyskać próbkę jej wydzieliny. Czasem badana jest także odbytnica.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze