Zaloguj
Reklama

Poczucie męskości oraz seksualność w czasie leczenia przeciwnowotworowego

Autorzy: Małgorzata Solecka
Zerwana relacja
Fot. medforum
Zerwana relacja
(5)

Bardzo dużo mówi się zarówno o seksualności kobiet jak i ich poczuciu kobiecości w trakcie leczenia onkologicznego, zapominając, że ten aspekt dotyczy również mężczyzn. Często tematy związane z seksualnością mężczyzn w trakcie terapii przeciwnowotworowych oddalane są na drugi plan, mężczyzna pozostaje sam z masą pytań oraz oddala się bądź unika relacji z partnerką.

Reklama

Leczenie onkologiczne nie stanowi przeciwwskazań (chyba, że lekarz zaleci przestrzeganie pewnych zasad związanych ze współżyciem) do prowadzenia aktywnego życia seksualnego zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, jednak każdy mężczyzna powinien:

  • zebrać jak najwięcej informacji na temat wpływu leczenia na swoje życie erotyczne,
  • pamiętać, że niezależnie od zastosowanej metody leczenia będzie zdolny do odczuwania przyjemności podczas stymulacji dotykiem, pieszczot,
  • rozmawiać na temat seksu ze swoją partnerką oraz być otwarty na nowe wyzwania.

Wśród najczęstszych obaw ze strony mężczyzn poddawanych terapiom przeciwnowotworowym jest to, że nie uda im się osiągnąć erekcji i nie będą mogli zaspokoić seksualnie swojej partnerki. Podczas tego typu obaw istotnym elementem jest dobra komunikacja z partnerką.

Zaburzenia seksualne u mężczyzn spowodowane leczeniem choroby nowotworowej: brak pożądania, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk oraz ból – należy rozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.

Mężczyzna powinien wiedzieć, że niektóre leki cytostatyczne nie wpływają na płodność, jednak stosowane są również leki, które zmniejszają objętość nasienia, co może bezpośrednio prowadzić do niezdolności zapłodnienia. Jeżeli chory mężczyzna nie posiada dzieci, to wystarczy przed rozpoczęciem leczenia zabezpieczyć w banku spermy pewną ilość swojego nasienia. Nasienie jest tam przechowa­ne w stanie głębokiego zamrożenia w ciekłym azocie. Można je wykorzystać do sztucznego zapłodnienia jeszcze nawet po 10 latach. Banki nasienia działają w większości miast woje­wódzkich (np. w Warszawie, Białymstoku).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Cancer Society, Poradnia Psychoonkologii Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Fundacja Tam i z Powrotem "Seksualność mężczyzny w chorobie nowotworowej. Poradnik dla mężczyzn i ich partnerek", Wydawnictwo Primopro, Warszawa 2015

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze