Zaloguj
Reklama

Rozrost gruczołu krokowego – czym skutkuje?

Wsparcie osoby starszej
Fot. Panthermedia
Wsparcie osoby starszej
(0)

Rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety wielu bagatelizuje objawy, co skutkuje rozwojem choroby i pojawieniem się dodatkowych, nieprzyjemnych dolegliwości.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest gruczoł krokowy?
  2. Objawy rozrostu gruczołu krokowego
  3. Sposoby leczenia
  4. Jak zapobiegać wystąpieniu rozrostu stercza?

Czym jest gruczoł krokowy? 

Gruczoł krokowy (prostata, stercz) występuje wyłącznie u mężczyzn. Gruczoł swoim wyglądem i wielkością przypomina orzech włoski. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym, niedaleko cewki moczowej. Prostata odpowiada za produkcję płynu będącego składnikiem nasienia. Szacuje się, że około 50. roku życia prostata zaczyna powoli się powiększać, co może skutkować zaburzeniami w regularnym oddawaniu moczu. Ciężko jednoznacznie wskazać, co jest przyczyną rozrostu gruczołu – lekarze przypuszczają, że kluczową rolę może odgrywać testosteron, którego poziom waha się w ciągu życia.

Objawy rozrostu gruczołu krokowego 

Rozrost gruczołu krokowego objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu, które pojawiają się stopniowo. Niestety nie zawsze powoduje to, że pacjent wybiera się do lekarza, aby ten postawił diagnozę i pomógł w rozwiązaniu problemu. Powiększenie gruczołu krokowego diagnozuje się u ponad 80% mężczyzn powyżej 75 lat.

Do typowych objawów, które powinny zachęcić do wizyty u lekarza, zalicza się:

  • dłuższe oddawanie moczu – pojawienie się słabego strumienia moczu, przez co wizyta w toalecie trwa dłużej,
  • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu – pacjent potrzebuje dłuższej chwili, aby mocz zaczął lecieć,
  • uczucie, że pęcherz nie został całkowicie opróżniony pomimo oddania moczu,
  • parcie na pęcherz.

Rozrost gruczołu krokowego, fot. panthermedia

Zdarza się, że na skutek rozwoju choroby dochodzi do zatrzymania moczu, co stanowi niezwykle groźne powikłanie. Zatrzymanie moczu może przebiegać dwojako – całkowicie, gdy następuje zupełny brak odpływu moczu z pęcherza. Pęcherz rozciąga się, zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe w dole brzucha. Częściowe zatrzymanie moczu polega na niecałkowitym opróżnianiu pęcherza, co powoduje zaleganie moczu w pęcherzu. Utrudniony odpływ moczu może skutkować rozwojem infekcji układu moczowego.

Sposoby leczenia 

Pamiętajmy – w przypadku zatrzymania oddawania moczu niezbędne jest natychmiastowe, pilne zgłoszenie się na SOR. Zatrzymanie oddawania moczu zagraża życiu, stąd niezbędna jest pilna konsultacja lekarska. W przypadku wystąpienia zaburzeń w oddawaniu moczu również należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania. Wielkość prostaty ocenia się poprzez badanie polegające na zbadaniu gruczołu na podstawie badania fizykalnego (badanie per rectum poprzez włożenie palca do odbytnicy). Poza badaniem fizykalnym przeprowadza się badanie ogólne moczu oraz pomiar antygenów sterczowych. Dodatkowym badaniem, które jest przeprowadzane. to USG pęcherza. W zależności od intensywności objawów lekarz może zalecić różne sposoby leczenia. U niektórych pacjentów wystarczy leczenie farmakologiczne, które przynosi zadowalające efekty. Wśród najczęściej stosowanych leków można wymienić alfa-blokery, które rozluźniają mięśnie dróg moczowych, co przynosi znaczącą ulgę w uciążliwych dolegliwościach. W leczeniu pomocne mogą być również inhibitory 5-alfa-reduktazy, które zmniejszają wielkość gruczołu, co również ułatwia wypróżnianie. W przypadku, gdy choroba jest zaawansowana, niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne – przezcewkowe częściowe usunięcie stercza, przezcewkowe nacięcie strecza, usunięcie prostaty za pomocą lasera, prostatektomia. Pomocna może okazać się zmiana diety i zmiana w sposobie życia – ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, więcej ruchu.

Jak zapobiegać wystąpieniu rozrostu stercza? 

Nie ma jednej metody, która pozwoliłaby na zapobieganie wystąpieniu choroby. Ważna jest profilaktyka i obserwowanie swojego organizmu. Mężczyźni, którzy ukończyli 50. rok życia, powinni profilaktycznie udać się do urologa, aby ocenił stan dróg moczowych. Wczesne wykrycie przerostu gruczołu krokowego pozwala na szybkie wyleczenie i zapobieganie wystąpieniu ewentualnych, nieprzyjemnych komplikacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze