Zaloguj
Reklama

Rozrost gruczołu krokowego – czym skutkuje?

Wsparcie osoby starszej
Fot. Panthermedia
Wsparcie osoby starszej
(0)

Rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety wielu bagatelizuje objawy, co skutkuje rozwojem choroby i pojawieniem się dodatkowych, nieprzyjemnych dolegliwości.

Reklama

Czym jest gruczoł krokowy?

Gruczoł krokowy (prostata, stercz) występuje wyłącznie u mężczyzn. Gruczoł swoim wyglądem i wielkością przypomina orzech włoski. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym, niedaleko cewki moczowej. Prostata odpowiada za produkcję płynu będącego składnikiem nasienia. Szacuje się, że około 50. roku życia prostata zaczyna powoli się powiększać, co może skutkować zaburzeniami w regularnym oddawaniu moczu. Ciężko jednoznacznie wskazać, co jest przyczyną rozrostu gruczołu – lekarze przypuszczają, że kluczową rolę może odgrywać testosteron, którego poziom waha się w ciągu życia.

Objawy rozrostu gruczołu krokowego

Rozrost gruczołu krokowego objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu, które pojawiają się stopniowo. Niestety nie zawsze powoduje to, że pacjent wybiera się do lekarza, aby ten postawił diagnozę i pomógł w rozwiązaniu problemu. Powiększenie gruczołu krokowego diagnozuje się u ponad 80% mężczyzn powyżej 75 lat.

Do typowych objawów, które powinny zachęcić do wizyty u lekarza, zalicza się:

  • dłuższe oddawanie moczu – pojawienie się słabego strumienia moczu, przez co wizyta w toalecie trwa dłużej,
  • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu – pacjent potrzebuje dłuższej chwili, aby mocz zaczął lecieć,
  • uczucie, że pęcherz nie został całkowicie opróżniony pomimo oddania moczu,
  • parcie na pęcherz.

fot. panthermedia

Zdarza się, że na skutek rozwoju choroby dochodzi do zatrzymania moczu, co stanowi niezwykle groźne powikłanie. Zatrzymanie moczu może przebiegać dwojako – całkowicie, gdy następuje zupełny brak odpływu moczu z pęcherza. Pęcherz rozciąga się, zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe w dole brzucha. Częściowe zatrzymanie moczu polega na niecałkowitym opróżnianiu pęcherza, co powoduje zaleganie moczu w pęcherzu. Utrudniony odpływ moczu może skutkować rozwojem infekcji układu moczowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze