Zaloguj
Reklama

Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty

Skalpel
Fot. medforum
Skalpel
(5)

Obrzezanie (łac. circumcisio) jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu napletka. Wykonuje się go z przyczyn kulturowych, religijnych (np. w społeczeństwie żydowskim chłopcy obrzezani są już w ósmym dniu życia), jak i zdrowotnych (leczenie stulejki). Amerykańscy uczeni dowiedli, że zabieg usunięcia napletka przed rozpoczęciem aktywności seksualnej może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty (stercza, gruczołu krokowego).

Reklama

Doktor Jonathan L. Wright z Fred Hutchinson Canser Research Center w Stanach Zjednoczonych, przeprowadził wraz ze swoim zespołem analizę informacji ponad 3 tysięcy mężczyzn (z rakiem prostaty oraz bez tej choroby).

Ważne! Wyniki wykazały, że zachorowalność na raka prostaty u mężczyzn, u których zabieg obrzezania został przeprowadzony przed rozpoczęciem życia seksualnego była 15% mniejsza, aniżeli u mężczyzn nieobrzezanych.

Natomiast uczeni z Kanady, z University of Quebek uważają, że poddanie się zabiegowi obrzezania po 35 - tym roku życia zmniejsza ryzyko zachorowalności na raka prostaty o 45%.

Ważne! Naukowcy nie potrafią jeszcze dać jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego lepsze rezultaty przynosi przeprowadzenie zabiegu cyrkumcyzycji w wieku dorosłym, niż wykonanym w dzieciństwie. 

Obrzezanie, czyli…

Zabieg obrzezania polega na chirurgicznym usunięciu napletka, następnie zszyciu ze sobą osłonki prącia. Procedura jest stosunkowo prosta, przeprowadza się ją w znieczuleniu nasiękowym lub regionalnym. W zależności czy napletek jest usuwany w całości, czy też częściowo - czas trwania zabiegu to 45 - 75 minut.

  • Po zabiegu wymagana jest ścisła kontrola urologiczna.
  • Przez 2 tygodnie należy prowadzić oszczędzający tryb życia.
  • Zalecany czas wstrzemięźliwości seksualnej wynosi 6 tygodni.

Obrzezanie dzieli się na:

Całkowite - procedura polega na wycięciu nadmiaru skóry z penisa, a także części napletka.

Ważne! Obrzezanie całkowite powoduje, że żołądź odkryta jest przez cały czas (zarówno w stanie spoczynku, jak i w trakcie wzwodu).

Częściowe - usuwana jest jedynie część napletka.

Ważne! W stanie spoczynku żołądź może być częściowo lub też w całości zakryta.

Powodem wykonania obrzezania bardzo często są problemy natury medycznej:   

  • leczenie stulejki,
  • zapalenie żołędzi,
  • leczenie zbyt długiego i luźnego napletka,
  • leczenie krótkiego wędzidełka napletkowego.

Powyższym schorzeniom towarzyszą nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego (m.in. pieczenie, swędzenie, ból).

fot. panthermedia

Ważne! W wielu przypadkach mężczyźni decydują się na zabieg, kierując się higieną (pod napletkiem gromadzi się m.in. złuszczony naskórek, resztki moczu, spermy) - po obrzezaniu łatwiej jest utrzymać czystość.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze