Leczenie łagodnego przerostu stercza laserem ThuLEP

Jedną z najczęstszych przypadłości, jaka dotyka mężczyzn w podeszłym wieku - jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. Do charakterystycznych objawów, jakie daje choroba, należy potrzeba częstego oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy. Leczenie odbywa się na zasadzie farmakologii (wczesne stadium choroby) oraz leczenia zabiegowego bądź operacyjnego, w przypadku, gdy choroba jest zaawansowana.
Spis treści:
- Czym jest prostata?
- Łagodny przerost prostaty - charakterystyka
- Badania, diagnostyka, metody leczenia
- Zabieg - laser tulowy ThuLEP
Do tej pory przyczyny powstawania choroby nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że schorzenie, jakim jest przerost stercza - związane jest z procesem starzenia się organizmu. W tym również z nadmierną produkcją hormonu męskiego (dihydrotestosteronu). Uważa się, że hormon ten pobudza przerost prostaty u mężczyzn.
Ważne! Na BPH (łagodny przerost prostaty) choruje prawie 50% mężczyzn w wieku 50 lat oraz 80 - 90% mężczyzn w wieku 80 lat.
Czym jest prostata?
Prostata jest gruczołem krokowym (sterczem), będącym elementem męskiego układu płciowego - odpowiedzialnym za wytwarzanie płynu, który jest jednym ze składników nasienia.
Prostata usytuowana jest nad pęcherzem moczowym i otacza górną część cewki moczowej (mająca kształt rurki, przez którą mocz wydostaje się z pęcherza moczowego na zewnątrz).
Ważne! Przez wzgląd na charakter lokalizacji - anomalie w obrębie gruczołu krokowego odbijają się na funkcjonowaniu układu płciowego a także moczowego.
Łagodny przerost prostaty - charakterystyka
BPH należy do powszechnych schorzeń, na jakie uskarżają się mężczyźni po 50 - tym roku życia.
Ważne! Na skutek zmian hormonalnych następuje rozrost prostaty, która w efekcie zaczyna uciskać cewkę moczową, utrudniając tym samym oddawanie moczu.
Do najczęstszych symptomów chorobowych oprócz trudności z oddawaniem moczu należy ponadto:
- strumień moczu ulega zwężeniu a czas oddawania moczu wydłuża się,
- gwałtowne parcie na pęcherz,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
- silne bóle w dole brzucha wywołane zatrzymaniem moczu.
Wraz z postępowaniem przypadłości mogą dojść takie objawy jak nawracające zakażenia czy też tworzenie się kamieni w pęcherzu.
Za rozwój niezłośliwego przerostu gruczołu krokowego oprócz hormonów odpowiadają także nieprawidłowości biochemiczne oraz morfologiczne występujące w obszarze stercza - charakter czynników powodujących zmiany w obrębie gruczołu krokowego pozwala na wykorzystywanie w leczeniu (farmakologicznym bądź zabiegowym) różnych metod.
Ważne! Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, mężczyzna powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza urologa - im wcześniejsze rozpoczęcie terapii, tym szybszy proces leczenia a także mniej inwazyjny.
fot. panthermedia
Badania, diagnostyka, metody leczenia
Odpowiednią metodę leczenia ustala urolog po przeprowadzeniu serii badań, które wykażą, jaki jest stopień zaawansowania choroby.
Procedura diagnostyczna:
- wywiad lekarski,
- badanie laboratoryjne (m.in. moczu celem wykluczenia zakażenia. Potwierdzenie prawidłowej funkcji nerek. Oznaczenie PSA we krwi),
- badanie fizykalne (przeprowadza się je przez odbyt - lekarz palcem sprawdza, czy prostata nie jest powiększona i czy w jej obszarze nie ma zgrubień lub stwardnień),
- usg przezodbytnicze (lekarz obserwując prostatę na monitorze może ocenić jej wielkość),
- uroflowmetria (badanie przepływu cewkowego polega na oddaniu moczu do specjalnego aparatu, w którym mierzona jest prędkość strumienia moczu).
Pole działań terapeutycznych dotyczących pacjentów z przerostem stercza jest bardzo rozległe. Metoda leczenia uzależniona jest od stadium rozwoju BPH.
Baczne obserwowanie - tę metodę poleca się przy łagodnych objawach. W tym także u pacjentów z umiarkowanymi bądź nasilonymi objawami, u których nie ma powikłań związanych z rozwojem choroby (m.in. nawracające zakażenia pęcherza moczowego). Pacjentów należy badać kontrolnie raz do roku, powtarzając sposoby diagnostyczne, jakie wykonuje się w rozpoznawaniu BPH.
Leczenie ziołami m.in.
- pokrzywa, mącznica lekarska, palma sabałowa (działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, spowalniające podział komórek gruczołu krokowego, rozluźniające mięśnie gładkie prostaty oraz cewki moczowej).
Leczenie farmakologiczne:
- zablokowanie wpływów androgenów poprzez działanie obwodowe (m.in. antyandrogeny, inhibitory),
- blokada działań czynników wzrostowych na zrąb oraz tkankę gruczołową stercza (m.in. niektóre fitoterapeutyki),
- oddziaływanie na tonus elementów komórkowych zrębu gruczołu krokowego (blokery receptorów a-andrenergicznych).
Leczenie chirurgiczne:
- endoskopowe,
- laserowe,
- operacje otwarte.
Ważne! Wskazaniami do leczenia zabiegowego łagodnego przerostu stercza są trudności w oddawaniu moczu a także nawracające infekcje układu moczowego.
Zabieg - laser tulowy ThuLEP
Dzięki rozwojowi medycyny pacjent nie jest już dzisiaj skazany tylko i wyłącznie na inwazyjne metody, do jakich należy operacja.
Jedną z nowoczesnych technik leczenia łagodnego przerostu stercza, jest zabieg z użyciem lasera tulowego ThuLEP, który stosowany jest obok laseroterapii diodowej.
Laser ThuLEP emituje fale o długości 2010 nm - rewelacyjnie sprawdza się w cięciu oraz waporyzacji tkanki prostaty. Fala, jaką emituje światło lasera charakteryzuje się dobrą koagulacją naczyń krwionośnych, co w efekcie daje to, że enukleacja prostaty staje się zabiegiem prawie bezkrwawym.
Ponadto ta metoda laseroterapii umożliwia dokonanie znacznie mniejszej inwazyjności w głąb tkanek. Dzięki czemu zmniejsza to dolegliwości pozabiegowe i chroni pacjenta przed wystąpieniem powikłań śród oraz pooperacyjnych.
Ważne! Zabieg laserem ThuLEP pozwala na wycięcie znacznie większej ilości tkanki prostaty niż ma to miejsce przy użyciu lasera diodowego.
Procedura zabiegu:
- przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym,
- narzędzia endoskopowe wprowadza się przez cewkę moczową (nie ma widocznych nacięć na skórze).
Laser tego typu umożliwia wytwarzanie energii, która odparowywuje tkanki (waporyzacja). Nacięcia następują szybko. Po zabiegu w pęcherzu moczowym pozostawiony jest cewnik, który usuwa się następnego dnia po operacji. Dzięki temu pacjent może już samodzielnie się załatwiać i dobę po wykonanym zabiegu opuścić szpital.
W przypadku łagodnego przerostu stercza, zabiegi z wykorzystaniem lasera ThuLEP - przebiegają jednofazowo.
Ważne! Według opublikowanych wyników badań w „Scientific Reports” - laser tulowy ThuLEP jest najlepszym sposobem, który łagodzi objawy ze strony układu moczowego, będące skutkiem łagodnego przerostu stercza. Jednocześnie jest jednym z najbezpieczniejszych dla pacjentów.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- M. B. Siroky, R. D. Oates, R. K. Babayan, red. wyd. pol. K. Bar „Podręcznik urologii, diagnostyka, leczenie”, Wydawnictwo Czelej, wyd. 1, Lublin 2006 rok
I. Kleinman, L. Lipshultz „Podstawy urologii”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999 rok
Adres www źródła:
- www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2585
- www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2203
- www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1120
- www.prostatainfo.eu
- https://www.tourmedica.pl/blog/turp-przezcewkowa-elektroresekcja-prostaty/
- https://www.tourmedica.pl/informacje/laser-tulowy-thulep-w-leczeniu-lagodnego-przerostu-stercza/
- www.kalkulatorprostaty.pl/other-diagnostic-tests
- www.ziola-na.net/prostate/
Kategorie ICD:
- Choroby męskich narządów płciowych
- Męskich narządów płciowych
- Nowotwory
- Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego
- Rozrost gruczołu krokowego