Zaloguj
Reklama

Leczenie łagodnego przerostu stercza laserem ThuLEP

Depresja
Fot. panthermedia
Depresja
(4)

Jedną z najczęstszych przypadłości, jaka dotyka mężczyzn w podeszłym wieku - jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. Do charakterystycznych objawów, jakie daje choroba, należy potrzeba częstego oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy. Leczenie odbywa się na zasadzie farmakologii (wczesne stadium choroby) oraz leczenia zabiegowego bądź operacyjnego, w przypadku, gdy choroba jest zaawansowana.

Reklama

Spis treści:

 1. Czym jest prostata?
 2. Łagodny przerost prostaty - charakterystyka
 3. Badania, diagnostyka, metody leczenia
 4. Zabieg - laser tulowy ThuLEP

Do tej pory przyczyny powstawania choroby nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że schorzenie, jakim jest przerost stercza - związane jest z procesem starzenia się organizmu. W tym również z nadmierną produkcją hormonu męskiego (dihydrotestosteronu). Uważa się, że hormon ten pobudza przerost prostaty u mężczyzn.

Ważne! Na BPH (łagodny przerost prostaty) choruje prawie 50% mężczyzn w wieku 50 lat oraz 80 - 90% mężczyzn w wieku 80 lat.

Czym jest prostata? 

Prostata jest gruczołem krokowym (sterczem), będącym elementem męskiego układu płciowego - odpowiedzialnym za wytwarzanie płynu, który jest jednym ze składników nasienia.

Prostata usytuowana jest nad pęcherzem moczowym i otacza górną część cewki moczowej (mająca kształt rurki, przez którą mocz wydostaje się z pęcherza moczowego na zewnątrz).

Ważne! Przez wzgląd na charakter lokalizacji - anomalie w obrębie gruczołu krokowego odbijają się na funkcjonowaniu układu płciowego a także moczowego.

Łagodny przerost prostaty - charakterystyka 

BPH należy do powszechnych schorzeń, na jakie uskarżają się mężczyźni po 50 - tym roku życia.

Ważne! Na skutek zmian hormonalnych następuje rozrost prostaty, która w efekcie zaczyna uciskać cewkę moczową, utrudniając tym samym oddawanie moczu.

Do najczęstszych symptomów chorobowych oprócz trudności z oddawaniem moczu należy ponadto:

 • strumień moczu ulega zwężeniu a czas oddawania moczu wydłuża się,
 • gwałtowne parcie na pęcherz,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
 • silne bóle w dole brzucha wywołane zatrzymaniem moczu.

Wraz z postępowaniem przypadłości mogą dojść takie objawy jak nawracające zakażenia czy też tworzenie się kamieni w pęcherzu.

Za rozwój niezłośliwego przerostu gruczołu krokowego oprócz hormonów odpowiadają także nieprawidłowości biochemiczne oraz morfologiczne występujące w obszarze stercza - charakter czynników powodujących zmiany w obrębie gruczołu krokowego pozwala na wykorzystywanie w leczeniu (farmakologicznym bądź zabiegowym) różnych metod.

Ważne! Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, mężczyzna powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza urologa - im wcześniejsze rozpoczęcie terapii, tym szybszy proces leczenia a także mniej inwazyjny. 

fot. panthermedia

Badania, diagnostyka, metody leczenia 

Odpowiednią metodę leczenia ustala urolog po przeprowadzeniu serii badań, które wykażą, jaki jest stopień zaawansowania choroby.

Procedura diagnostyczna: 

 • wywiad lekarski,
 • badanie laboratoryjne (m.in. moczu celem wykluczenia zakażenia. Potwierdzenie prawidłowej funkcji nerek. Oznaczenie PSA we krwi),
 • badanie fizykalne (przeprowadza się je przez odbyt - lekarz palcem sprawdza, czy prostata nie jest powiększona i czy w jej obszarze nie ma zgrubień lub stwardnień),
 • usg przezodbytnicze (lekarz obserwując prostatę na monitorze może ocenić jej wielkość),
 • uroflowmetria (badanie przepływu cewkowego polega na oddaniu moczu do specjalnego aparatu, w którym mierzona jest prędkość strumienia moczu).

Pole działań terapeutycznych dotyczących pacjentów z przerostem stercza jest bardzo rozległe. Metoda leczenia uzależniona jest od stadium rozwoju BPH.

Baczne obserwowanie - tę metodę poleca się przy łagodnych objawach. W tym także u pacjentów z umiarkowanymi bądź nasilonymi objawami, u których nie ma powikłań związanych z rozwojem choroby (m.in. nawracające zakażenia pęcherza moczowego). Pacjentów należy badać kontrolnie raz do roku, powtarzając sposoby diagnostyczne, jakie wykonuje się w rozpoznawaniu BPH. 

Leczenie ziołami m.in.

 • pokrzywa, mącznica lekarska, palma sabałowa (działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, spowalniające podział komórek gruczołu krokowego, rozluźniające mięśnie gładkie prostaty oraz cewki moczowej).

Leczenie farmakologiczne:

 • zablokowanie wpływów androgenów poprzez działanie obwodowe (m.in. antyandrogeny, inhibitory),
 • blokada działań czynników wzrostowych na zrąb oraz tkankę gruczołową stercza (m.in. niektóre fitoterapeutyki),
 • oddziaływanie na tonus elementów komórkowych zrębu gruczołu krokowego (blokery receptorów a-andrenergicznych).

Leczenie chirurgiczne:

 • endoskopowe,
 • laserowe,
 • operacje otwarte.

Ważne! Wskazaniami do leczenia zabiegowego łagodnego przerostu stercza są trudności w oddawaniu moczu a także nawracające infekcje układu moczowego.

Zabieg - laser tulowy ThuLEP 

Dzięki rozwojowi medycyny pacjent nie jest już dzisiaj skazany tylko i wyłącznie na inwazyjne metody, do jakich należy operacja.

Jedną z nowoczesnych technik leczenia łagodnego przerostu stercza, jest zabieg z użyciem lasera tulowego ThuLEP, który stosowany jest obok laseroterapii diodowej.

Laser ThuLEP emituje fale o długości 2010 nm - rewelacyjnie sprawdza się w cięciu oraz waporyzacji tkanki prostaty. Fala, jaką emituje światło lasera charakteryzuje się dobrą koagulacją naczyń krwionośnych, co w efekcie daje to, że enukleacja prostaty staje się zabiegiem prawie bezkrwawym.

Ponadto ta metoda laseroterapii umożliwia dokonanie znacznie mniejszej inwazyjności w głąb tkanek. Dzięki czemu zmniejsza to dolegliwości pozabiegowe i chroni pacjenta przed wystąpieniem powikłań śród oraz pooperacyjnych.

Ważne! Zabieg laserem ThuLEP pozwala na wycięcie znacznie większej ilości tkanki prostaty niż ma to miejsce przy użyciu lasera diodowego.

Procedura zabiegu:

 • przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym,
 • narzędzia endoskopowe wprowadza się przez cewkę moczową (nie ma widocznych nacięć na skórze).

Laser tego typu umożliwia wytwarzanie energii, która odparowywuje tkanki (waporyzacja). Nacięcia następują szybko. Po zabiegu w pęcherzu moczowym pozostawiony jest cewnik, który usuwa się następnego dnia po operacji. Dzięki temu pacjent może już samodzielnie się załatwiać i dobę po wykonanym zabiegu opuścić szpital.

W przypadku łagodnego przerostu stercza, zabiegi z wykorzystaniem lasera ThuLEP - przebiegają jednofazowo.

Ważne! Według opublikowanych wyników badań w „Scientific Reports” - laser tulowy ThuLEP jest najlepszym sposobem, który łagodzi objawy ze strony układu moczowego, będące skutkiem łagodnego przerostu stercza. Jednocześnie jest jednym z najbezpieczniejszych dla pacjentów.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze