Wiadomości z kategorii: Nowotwory kobiece
Rak jajnika a życie seksualne
Rak jajnika jest jednym z groźniejszych występujących u ludzi nowotworów – dzieje się tak przez to, że zwykle wykrywany jest on w znacznym stopniu zaawansowania, kiedy rokowania pacjentki nie są pomyślne. Choroba wpływa na życie chorych bardzo różnorodnie – pewne trudności, które pojawiają się zarówno w związku z zachorowaniem, jak i leczeniem raka jajnika, dotyczą życia seksualnego.
Przypatrz się swoim jajnikom
Objawy gastryczne mogą być maską nie tylko raka jajnika, ale też innych nowotworów. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika, przypadający 8 maja, jest idealną okazją, aby przypatrzeć się swoim jajnikom.
BADABUS rusza w Polskę!
Kwiat Kobiecości rozpoczął niezwykłą podróż Mobilnym Gabinetem Medycznym.
Wczesna diagnoza warunkiem skutecznego leczenia nowotworów ginekologicznych
Wczesna diagnostyka nowotworowa oraz dostęp do skutecznych metod profilaktyki i leczenia - to szansa na życie dla wielu kobiet. Tymczasem Polki od lat niezbyt chętnie odwiedzają ginekologa, a dodatkowo pandemia sprawiła, że drastycznie spadła liczba planowych wizyt w gabinetach ginekologicznych. Przyczyniło się to do wzrostu liczby nowotworów żeńskich narządów płciowych wykrywanych w późnych stadiach choroby, co pogarsza rokowania pacjentek.
- Reklama
Rewolucja w leczeniu zaawansowanego raka piersi
Najnowsze możliwości terapeutyczne odmieniają życie pacjentek z HER2+ zaawansowanym rakiem piersi. Wyniki badań zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ESMO 2021, a następnie rekomendacje wypracowane przez międzynarodowy panel ekspertów podczas listopadowej konferencji Advanced Breast Cancer w Lizbonie potwierdzają jedno: perspektywy leczenia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi są coraz lepsze. Czy jest to kolejny etap w ewolucji terapii tego nowotworu, czy już rewolucja?
Wczesne wykrywanie raka piersi - co zrobić, aby diagnoza została postawiona jak najwcześniej?
W przypadku chorób nowotworowych jednym z kluczowych aspektów jest ich wczesne wykrywanie, dzięki czemu leczenie można rozpoczynać szybko i ostatecznie rokowania pacjentów mogą stawać się wtedy lepsze, podobnie jest z rakiem piersi. Co można zrobić, aby jak najwcześniej rozpoznawać chorobę? Przede wszystkim pacjentki muszą same zwracać uwagę na pewne problemy, które mogą sugerować właśnie ten nowotwór.
Objawy raka jajnika: jakie dolegliwości powoduje nowotwór?
Rak jajnika to wyjątkowo podstępna choroba – bardzo często przez długi czas przebiega ona bez jakichkolwiek wyraźnych objawów, a jednocześnie w tym czasie nowotwór czyni spustoszenie w organizmie chorej. Istnieją jednak pewne niespecyficzne dolegliwości, które pojawiać się mogą właśnie we wczesnych stadiach tego schorzenia nowotworowego – o jakich objawach mowa?
Leczenie nowotworu w czasie koronawirusa
Pomimo tego, że świat opanowała pandemia koronawirusa i to na nim skupione są oczy wszystkich na niemal całym świecie, istnieją choroby, które należy leczyć natychmiast po zdiagnozowaniu. Dotyczy to szczególnie groźnych nowotworów, takich jak rak jajnika. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej przygotowało szereg zaleceń w związku z postępowaniem z chorymi w czasie pandemii.
Poznaj inne niż guzek możliwe objawy raka piersi
Za podstawowy objaw raka piersi uznaje się obecność guza w obrębie gruczołów piersiowych. Nie wszystkie jednak pacjentki, które chorują na ten nowotwór, rzeczywiście mają wyczuwalne tego rodzaju zmiany – zdarza się, że pierwszymi dolegliwościami, związanymi z rakiem piersi, są całkowicie inne objawy. Jakie więc symptomy można uznać za niepokojące i wymagające niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem?
Rak szyjki macicy – lepiej zapobiegać niż leczyć
Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy dotyczący narządu rodnego. W skali świata jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet (zaraz po raku piersi). W Polsce umieralność jest wysoka w porównaniu z innymi europejskimi krajami, co ma związek z brakiem systematycznych badań profilaktycznych i zbyt późną diagnozą.
- Reklama
Czy spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?
Zastąpienie czerwonego mięsa drobiem może zmniejszyć ryzyko raka piersi. Wskazuje na to nowe badanie opublikowane przez International Journal of Cancer. Podczas gdy czerwone mięso zwiększa ryzyko tego typu nowotworu, drób ma odwrotny skutek.
Wiek i inne czynniki ryzyka raka piersi
Rak piersi wciąż plasuje się w czołówce najczęściej występujących u kobiet nowotworów i przede wszystkim z tego właśnie powodu stale prowadzone są różne badania, których celem jest jeszcze lepsze poznanie metod leczenia tej choroby, jak i czynników ryzyka jej wystąpienia. W przypadku drugich z wymienionych za jeden z takowych uznawany jest wiek – od którego jednak roku życia ryzyko wystąpienia raka piersi znacząco się nasila?
Termografia nie jest uznaną metodą wykrywania raka piersi
W oświadczeniu wystosowanym przez polskich uczonych, wśród których między innymi znaleźli się prof. Jacek Fijuth, prf. Arkadiusz Jeziorski, prof. Krzysztof Składowski i dr Janusz Meder, stwierdzono, że termografia nie jest sprawdzoną metodą wykrywania nowotworu piersi u kobiet. Poniżej pełna treść krótkiego komunikatu prasowego.
Czy czerwona wysypka, plamki na piersiach powinny zaniepokoić?
Zazwyczaj wszelkie zmiany, które pojawiają się w obrębie kobiecych piersi, budzą w pacjentkach niepokój – obawy zwykle możliwości, że nietypowe objawy mogą być przejawem raka piersi. Tak jak jednak guzki w piersiach typowo są kojarzone z potencjalnym nowotworem, tak już czerwonawa wysypka czy guzki na powierzchni piersi niekoniecznie, a one również mogą być objawem raka. Kiedy więc problem tego rodzaju powinien zaniepokoić i jakie jeszcze inne – poza chorobą nowotworową – mogą być przyczyny czerwonawych zmian w obrębie biustu?
Witamina D we wspomaganiu układu odpornościowego do walki z rakiem
Choroby nowotworowe obecne są w życiu człowieka od zarania dziejów, jednak w czasach starożytnych nie do końca znana była przyczyna śmierci – nieznany był bowiem mechanizm powstawania i rozwoju nowotworów. Obecnie zdobycze medycyny pozwalają na coraz skuteczniejszą walkę z nowotworami oraz na lepsze podejście profilaktyczne. Jak wskazują badania i obserwacje, witamina D dzięki swoim właściwościom pozwala na skuteczniejszą i lepszą walkę z rozwojem i skutkami chorób nowotworowych.
Dziś startuje Ogólnopolska Kampania Diagnostyka Jajnika
Jest to już druga odsłona kampanii adresowanej do kobiet, odbywa się pod hasłem: Twoja historia nie musi być złośliwa. Patronami medialnymi zostały serwisy ForumGinekologiczne.pl oraz ForumOnkologiczne.pl
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju raka
Badacze z Washington University w St. Louis we współpracy z naukowcami z innych ośrodków naukowych w USA oraz z Norwegii, Szwecji i Finlandii przeanalizowali wyniki blisko 27 badań dotyczących związku między karmieniem piersią a ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Czerwone mięso sprzyja rozwojowi raka piersi
Zespół badawczy z University of Leeds monitorował przez blisko 7 lat spożycie mięsa przez kobiety, w różnym wieku. Wyniki wydają się być się jedno znaczne : czerwone mięso sprzyja rozwojowi raka piersi.
Co powoduje raka szyjki macicy?
Z prowadzonych badań epidemiologicznych, nad przyczynami rozwoju raka szyjki macicy, wynika iż czynnikiem onkogennym, który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, jest przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego - HPV.
Cholesterol a ryzyko raka piersi
Prowadzone dotychczas badania na dużej liczbie pacjentek oraz obserwacje kliniczne, wskazują, iż poziom cholesterolu może mieć wpływ na rozwój raka piersi u kobiet.