Zaloguj
Reklama

BADABUS rusza w Polskę!

Autorzy: Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości
Choroby szyjki macicy
Fot. panthermedia
Choroby szyjki macicy
(0)

Kwiat Kobiecości rozpoczął niezwykłą podróż Mobilnym Gabinetem Medycznym.

Reklama

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości ruszyła z projektem BADABUS – innowacyjnym mobilnym gabinetem medycznym. Bus dociera do każdego zakątka Polski i umożliwia szybką diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy, raka jajnika i raka prostaty wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga wielomiesięcznych oczekiwań. BADABUSa mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie pracowników lub klientów.

W Polsce problem zachorowalności i umieralności zarówno kobiet, jak i mężczyzn na nowotwory narządów płciowych wciąż jest poważny. Każdego roku z powodu zbyt późnego wykrycia nieprawidłowości ponad 2000 kobiet umiera na raka szyjki macicy, ponad 2500 z powodu raka jajnika, a 5500 mężczyzn na raka prostaty. Jak wynika z badań IQS 65% kobiet unika badań profilaktycznych, ponieważ boi się, że zostanie wykryta u nich choroba. Istotnym problemem jest też to, że spory odsetek kobiet uważa, że nie stać ich na prywatnego lekarza (49%), a jednocześnie na wizytę, szczególnie w ramach NFZ, czeka się zbyt długo (38%).

W odpowiedzi na ten problem powstał BADABUS, czyli profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny „na kółkach”, który umożliwi uratowanie życia tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce. Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla gabinetu ginekologicznego, w busie znajduje się także wydzielone pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, zapewniające komfortowe przygotowanie do diagnostyki. Badania przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny i obsługa, w skład których wchodzą: położne i pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem pobierające materiał do badania u kobiet i mężczyzn oraz osoby rejestrujące pacjentów.

 Nigdy nie wiemy, kiedy choroba zagości w naszym życiu, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, aby odpowiednio wcześnie zareagować i dać sobie większe szanse na jej przezwyciężenie. Z tego powodu powstał BADABUS, miejsce, w którym szybko i bezpłatnie można wykonać badania diagnostyczne ratujące życie. Nasz mobilny gabinet medyczny mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników czy swoich klientów, dając im warunki i motywację do zatroszczenia się o siebie samego. Każda okazja, aby zadbać o swoje zdrowie jest dobra – mówi Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

Z badań mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od wieku. Zarówno osoby nieubezpieczone, jak i te, które nie posiadają obywatelstwa polskiego. BADABUS dojedzie wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Badania mogą być wykonywane w zakładach pracy, na piknikach i eventach, w mieście czy przed galeriami handlowymi.

Mobilny Gabinet przyjeżdża na zaproszenie prywatnych firm, instytucji, urzędów miasta czy gmin. W BADABUSIE można wykonać następujące badania:

Badania dla kobiet:

Cytologia zwykła lub LBC – pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym;

Test DNA HPV – służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy;

Test połączony – cytologia LBC + test HPV – test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy;

Test DNA BRCA1 – test oparty jest na badaniu genu BRCA1, nierzadko związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika;

Badania dla mężczyzn:

Test PSA z krwi – test wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Mobilny Gabinet Medyczny jest w pełni zabezpieczony przed wszelkimi wirusami, bakteriami, grzybami, pleśniami i lotnymi związkami organicznymi, dzięki zaaplikowanej specjalnej powłoce tytanowej, którą tworzą zaawansowane technologicznie nanocząsteczki. Powłoka dezynfekuje wszystkie powierzchnie przez 24 godziny na dobę.

Miejsca i daty, w których będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w BADABUSIE można śledzić na stronie internetowej: kwiatkobiecosci.pl/badabus/

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze