Zaloguj
Reklama

Rak jajnika a życie seksualne

Problemy w łóżku
Fot. pantherstock
Problemy w łóżku
(0)

Rak jajnika jest jednym z groźniejszych występujących u ludzi nowotworów – dzieje się tak przez to, że zwykle wykrywany jest on w znacznym stopniu zaawansowania, kiedy rokowania pacjentki nie są pomyślne. Choroba wpływa na życie chorych bardzo różnorodnie – pewne trudności, które pojawiają się zarówno w związku z zachorowaniem, jak i leczeniem raka jajnika, dotyczą życia seksualnego.

Reklama

Rak jajnika objawiać się może bardzo różnorodnie – jednymi z możliwych jego objawów są wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha, nieprawidłowe krwawienia czy zaburzenia dotyczące oddawania moczu. Innymi dolegliwościami, które również bywają związane z tym nowotworem, bywają te, które dotyczą sfery seksualnej – różnorakie trudności pojawiać się mogą ze względu na samo tylko zachorowanie, jak i mogą one być następstwem leczenia raka jajnika.

U pacjentek z rakiem jajnika dochodzić może do suchości pochwy, spadku libido, jak i do dyspareunii, czyli odczuwania bólu w trakcie kontaktów płciowych. U części chorujących kobiet rozwijać się mogą zaburzenia depresyjne, pojawiać się może u nich też poczucie niepokoju, które to problemy również mogą negatywnie wpływać na życie erotyczne.

Problemy natury seksualnej, które pojawiają się u części pacjentek chorujących na raka jajnika, stanowić mogą również skutki uboczne stosowanego u nich leczenia. Następstwem chemioterapii mogą być chociażby nudności i wymioty, jak i utrata włosów, które mogą znacznie wpływać na samoocenę pacjentek.

Teoretycznie wydawać by się mogło, że w przypadku kobiet chorujących na raka jajnika zaburzenia seksualne nie stanowią najistotniejszego spośród występujących u nich problemów. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze to, że obecnie w medycynie preferowane jest holistyczne, czyli całościowe podejście do pojawiających się u chorych trudności i w miarę możliwości zalecane jest podejmowanie działań, które problemy te zniwelują.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze