Zaloguj
Reklama

Poznaj inne niż guzek możliwe objawy raka piersi

Guz w piersi
Fot. pantherstock
Guz w piersi
(0)

Za podstawowy objaw raka piersi uznaje się obecność guza w obrębie gruczołów piersiowych. Nie wszystkie jednak pacjentki, które chorują na ten nowotwór, rzeczywiście mają wyczuwalne tego rodzaju zmiany – zdarza się, że pierwszymi dolegliwościami, związanymi z rakiem piersi, są całkowicie inne objawy. Jakie więc symptomy można uznać za niepokojące i wymagające niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem?

Reklama

Rak piersi nieustannie plasuje się w czołówce najczęściej spotykanych u kobiet nowotworów. Świadomość społeczna dotycząca tej choroby, szczęśliwie, systematycznie narasta i coraz więcej kobiet wie, jak często i w jaki sposób przeprowadzać samobadanie piersi. Zdecydowanie należy tutaj jednak podkreślić, że guzek w obrębie biustu nie jest jedynym możliwym objawem raka piersi – o chorobie świadczyć mogą jeszcze i różne inne symptomy.

Pacjentki powinny zwracać uwagę na skórę pokrywającą piersi. Niepokojące jest jej silne zaczerwienienie, ale i pogrubienie skóry w pewnych częściach biustu czy złuszczanie się jej w obrębie brodawki sutkowej. Skoro już o brodawkach mowa, to w przebiegu raka piersi dochodzić może do zmian ich wielkości, wciągnięcia brodawek w głąb sutka czy do wydostawania się z nich różnego rodzaju wydzieliny – wszystkie z wymienionych problemów mogą być objawami raka piersi.

Innymi nieprawidłowościami, które mogą sugerować raka piersi, są obrzęk piersi (szczególnie taki, który nie jest związany z cyklem miesiączkowym), a także nagłe wystąpienie bólu piersi lub samych tylko brodawek sutkowych. Warto tutaj podkreślić, że istotne są także węzły chłonne – o nowotworze gruczołów piersiowych świadczyć może powiększenie pewnych z nich (szczególnie tych, które zlokalizowane są w okolicy pachowej).

Jeden aspekt wymaga tutaj jednak wyraźnego, ale to wyraźnego zaznaczenia: otóż wymienione powyżej dolegliwości mogą, ale nie muszą być objawami raka piersi. Przykładowo za wyciek płynu z brodawki sutkowej odpowiadać może infekcja gruczołów piersiowych, a przyczyną łuszczenia się skóry w obrębie biustu może być jakiś stan zapalny skóry. Najczęściej nie sposób samodzielnie stwierdzić, jaka jest konkretna przyczyna objawów – w razie więc stwierdzenia nietypowych nieprawidłowości, pacjentki powinny udać się na konsultację do specjalisty. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze