Zaloguj
Reklama

Wczesne wykrywanie raka piersi - co zrobić, aby diagnoza została postawiona jak najwcześniej?

Rak piersi
Fot. shutterstock
Rak piersi
(0)

W przypadku chorób nowotworowych jednym z kluczowych aspektów jest ich wczesne wykrywanie, dzięki czemu leczenie można rozpoczynać szybko i ostatecznie rokowania pacjentów mogą stawać się wtedy lepsze, podobnie jest z rakiem piersi. Co można zrobić, aby jak najwcześniej rozpoznawać chorobę? Przede wszystkim pacjentki muszą same zwracać uwagę na pewne problemy, które mogą sugerować właśnie ten nowotwór.

Reklama

Rak piersi nieustannie zaliczany jest do grupy najczęściej występujących u ludzi nowotworów. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń onkologicznych, tak i w przypadku raka piersi im wcześniej choroba zostanie wykryta i im szybciej rozpoczęte zostanie jej leczenie, tym większe stają się szanse na to, że pacjentka powróci do zdrowia. Ze względu na istnienie takiej właśnie zależności zalecanych badań przesiewowych zdecydowanie nie należy bagatelizować.

W diagnostyce raka piersi wykorzystywane są przede wszystkim takie badania, jak mammografia czy ultrasonografia (USG). Bardzo istotną rolę odgrywa jednak metoda, do której nie jest niezbędne wykorzystywanie specjalistycznej aparatury – mowa tutaj o samobadaniu piersi przez pacjentki.

Regularne kontrolowanie stanu gruczołów piersiowych jest jedną z metod, dzięki którym możliwe jest szybsze wykrycie ewentualnego raka piersi. Najbardziej kojarzonym z chorobą objawem jest obecność w obrębie piersi jakiegoś guzowatego rodzaju tworów, zdecydowanie nie jest to jednak jedyna dolegliwość, która może sugerować raka.

Zwracać uwagę powinny również takie problemy, jak:

  • wystąpienie asymetrii pomiędzy piersiami,
  • zmiana zabarwienia skóry piersi,
  • ból piersi,
  • zmiany dotyczące brodawek sutkowych (np. ich wciągnięcie, zmiana koloru czy wydostawanie się z nich jakiejś wydzieliny).

Samodzielne badanie piersi umożliwia zaobserwowanie pewnych potencjalnych objawów raka piersi, dzięki niemu nie jest jednak możliwe postawienie pewnej diagnozy – wtedy, gdy pacjentka zaobserwuje u siebie jakieś nieprawidłowości, powinna ona jak najszybciej udać się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze