Zaloguj
Reklama

Objawy raka jajnika: jakie dolegliwości powoduje nowotwór?

Ból jajników
Fot. Panthermedia
Ból jajników
(0)

Rak jajnika to wyjątkowo podstępna choroba – bardzo często przez długi czas przebiega ona bez jakichkolwiek wyraźnych objawów, a jednocześnie w tym czasie nowotwór czyni spustoszenie w organizmie chorej. Istnieją jednak pewne niespecyficzne dolegliwości, które pojawiać się mogą właśnie we wczesnych stadiach tego schorzenia nowotworowego – o jakich objawach mowa?

Reklama

Statystyki dotyczące raka jajnika optymizmem zdecydowanie nie napawają – okazuje się bowiem, że schorzenie to wykrywane jest we wczesnym stadium zaawansowania u zaledwie 20% chorych kobiet. Rokowania w przypadku tego właśnie nowotworu są zależne natomiast m.in. od tego, jak szybko zostanie on wykryty i jak szybko wdrożone zostanie odpowiednie leczenie. Problemem jest tutaj to, że często rak jajnika – przez długi nawet czas – przebiega bez- lub skąpoobjawowo. Pewne jednak niespecyficzne dolegliwości mogą sugerować tę właśnie jednostkę i zdecydowanie warto je znać.

Objawy raka jajnika początkowo mogą być bardzo różne. Wśród problemów, które mogą być powiązane z tym nowotworem, wymienić można:

  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • szybkie pojawianie się uczucia sytości podczas posiłków,
  • dyskomfort lub ból w obrębie brzucha lub miednicy,
  • występowanie parcia na mocz lub zwiększenie częstości mikcji,
  • zaburzenia wypróżniania (szczególnie w postaci zaparć),
  • zmiany dotyczące krwawień miesiączkowych (np. zwiększenie objętości krwawień),
  • nieuzasadnione poczucie zmęczenia.

Patrząc na powyższe, doskonale widać, że wspomniane dolegliwości trudno jednoznacznie skojarzyć z rakiem jajnika – bóle w podbrzuszu czy zwiększona częstość oddawania moczu mogą w końcu świadczyć chociażby o infekcji układu moczowego. Wtedy jednak, gdy pacjentka doświadcza jakichś nietypowych dolegliwości, których źródło ciężko stwierdzić, zdecydowanie wskazana staje się konsultacja z ginekologiem. Szczególnie istotne są odwiedziny u specjalisty wtedy, gdy pacjentka ma jakieś niespecyficzne objawy, a do tego obarczona ona jest zwiększonym ryzykiem raka jajnika ze względu np. na występowanie tej choroby wśród jej najbliższych krewnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze