Zaloguj
Reklama

Zbadaj się i pokonaj chłoniaka!

Autorzy: Informacja prasowa: 24/7PR
Badanie próbek w laboratorium
Fot. ojoimages
Badanie próbek w laboratorium
(2)

Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6 000 nowych osób, co więcej liczba zachorowań na ten typ nowotworów cały czas wzrasta.

Reklama

Nowotwór układu chłonnego to jednak nie wyrok, a jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach daje szansę na całkowite wyleczenie. Jak zatem walczyć z chłoniakiem? Pomimo coraz częstszych zachorowań na chłoniaka, o tego typu nowotworach wciąż mówi się dość rzadko.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zachorowań na nowotwory układu chłonnego co roku wzrasta o 4-5%. Co więcej są one jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród wszystkich chorób nowotworowych. Chłoniakowi nie da się zapobiec, jednak w porę rozpoznany daje możliwość wyleczenia.

Chłoniaki są chorobami nowotworowymi, które wywodzą się z limfocytów oraz powstają w wyniku sekwencji zmian dotyczących genów i białek w komórce. Nowotwory układu chłonnego mogą umiejscawiać się w węzłach chłonnych, a także w każdej innej tkance i narządzie. Istnieje wiele rodzajów chłoniaków, jednak można wyróżnić dwie główne grupy: chłoniaki agresywne oraz chłoniaki przewlekłe. Chłoniaki przewlekłe rozwijają się wolno i długo nie wymagają leczenia, jednak ich trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Z kolei chłoniaki agresywne rozwijają się o wiele szybciej i wymagają natychmiastowego leczenia, lecz w ich przypadku istnieje możliwość trwałego wyleczenia.

Pierwsze objawy tego nowotworu są zazwyczaj niewinne i łatwe do pomylenia z objawami grypy czy przeziębienia. Do najczęstszych symptomów choroby zalicza się: powiększone lecz niebolesne węzły chłonne, utratę wagi występującą w krótkim czasie, zlewne poty, wysoką temperaturę utrzymującą się przez dłuższy czas oraz kaszel.

Przyczyny powstawania chłoniaków w większości przypadków nie są znane, specjaliści podają jednak szereg mechanizmów, które mogą przyczyniać się do jego występowania, są to między innymi: infekcje bakteryjne, promieniowanie jonizujące, infekcje wirusowe, dieta bogata w tłuszcze i związki azotowe, przyjmowanie leków immunosupresyjnych oraz zaburzenia regulacji immunologicznej.

Nie udało się również ustalić konkretnych działań, które mogłyby uchronić przed powstawaniem chłoniaków. W celu działań profilaktycznych zaleca się jednak regularną aktywność fizyczną, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz dbanie o jakość wody i pokarmów, które się spożywa. Szczególną wagę w walce z nowotworami układu chłonnego ma również prawidłowe wczesne rozpoznanie, dlatego ważne jest by nie lekceważyć objawów, które mogą sygnalizować tę chorobę.

Reklama
(2)
Komentarze