Zaloguj
Reklama

Charakterystyka guzów mózgu - definicja oraz objawy

Boląca głowa u kobiet
Fot. medforum
Boląca głowa u kobiet
(3)

Guzy mózgu, mogą być umiejscowione w różnych obszarach mózgu, ich wielkość jest zróżnicowana podobnie jak struktura. Jedne z nich dają przerzuty, inne nie. Każdego pacjenta ze zmianą w mózgu należy traktować indywidualnie. Objawów towarzyszących guzom mózgu jest bardzo dużo (od bólu głowy i oczu, po wzrost ciśnienia śródczaszkowego, mdłości, zawrotów głowy czy problemów z utrzymaniem równowagi).

Reklama

Mogą się one ujawnić zaraz po pojawieniu się guza bądź po kilku latach. Każdego pacjenta ze zmianami w mózgu należy diagnozować oraz leczyć indywidualnie. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg neurochirurgicznego wycięcia guza. Każda zmiana w mózgu jest bardzo niebezpieczna dla pacjenta (poszczególne obszary w mózgu sterują różnego rodzaju czynnościami naszego organizmu).

Najczęściej występujące objawy guza mózgu

Objawów guza mózgu jest bardzo wiele. Początkowo są one często bagatelizowane, z czasem ulegają jednak nasileniu i uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Każdy guz mózgu, przez swoją lokalizację oraz rozmiary niezależnie od stopnia złośliwości stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz życia pacjenta. W sytuacji gdy zauważymy u siebie niżej opisane objawy, należy zgłosić się do neurologa bądź neurochirurga w celu wykonania szczegółowych badań.

Wśród najczęściej wymienianych objawów guza mózgu, wymieniamy:

  • ból głowy, które z dnia na dzień stają się coraz częstsze a co ważne nie ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych,
  • zawroty głowy,
  • nudności, które nasilają się podczas podnoszenia, wykonywania gwałtownych ruchów czy podczas wysiłku,
  • wymioty, występują najczęściej rano,
  • senność,
  • bóle oczu,
  • nagłe utraty przytomności,
  • problemy z ciśnieniem krwi (zbyt szybki lub zbyt wolne tętno krwi),
  • szumy w uszach,
  • uczucie ciężkości w okolicy zatok - a nawet śpiączka,

Objawy guza mózgu są różne w zależności od jego lokalizacji i rozmiarów. W przypadku guzów płata czołowego, mogą wystąpić: agresja, problemy z mową czy zmiany/ zaburzenia zachowania. W przypadku guzów płata skroniowego (napady padaczkowe), płata ciemieniowego (problemy z czytaniem, zapamiętywaniem, mową), płata potylicznego (problemy ze wzrokiem).

Każde niepokojące objawy powinny być zgłaszane neurologowi bądź neurochirurgowi. Każda zmiana, która zostanie wykryta we wczesnej fazie jest w większości przypadków łatwiejsza do wyleczenia, w przypadku zmian wykrytych późno leczenie oraz zabiegi chirurgiczne są bardziej skomplikowane. W celu zdiagnozowania guza mózgu wykonywane są tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Leczenie guzów mózgu jest zazwyczaj skomplikowane. Konieczne jest zastosowanie zabiegów chirurgicznych, radioterapii oraz chemioterapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze