Zaloguj
Reklama

Jak badać piersi?

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Samobadanie piersi u kobiet
Fot. medforum
Samobadanie piersi u kobiet
(5)
Reklama

W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). W 2002 roku w Polsce stwierdzono 11 tys. nowych zachorowań na ten typ nowotworu.

Badanie piersi - Objawy i przebieg

Najwcześniejszym objawem raka piersi jest guzek, który zwykle wyczuwalny jest przez pacjentkę w trakcie samobadania piersi.

Każde samobadanie piersi składa się z trzech etapów:

  1. Przed lustrem (zmiany w kształcie piersi, przebarwiona skóra, napięta lub pomarszczona skóra, płyn z brodawki) w dwóch pozycjach: stojącej z rękami podniesionymi do góry i stojącej z rękami na biodrach.
  2. Pod prysznicem z lewą ręka z tyłu głowy, prawą na lewej piersi: naciskaj pierś lekko trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Badanie powtórz dla drugiej piersi. Czy wyczuwasz stwardnienie? Guzek?.
  3. W pozycji leżącej z poduszką pod lewym barkiem i lewą ręką pod głową: naciskaj lekko trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Badanie powtórz dla drugiej piersi. Czy wyczuwasz stwardnienie? Guzek?. Na koniec zbadaj pachy. Czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych?

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Samobadanie piersi powinno być wykonywane zawsze pomiędzy 7 a 10 dniem cyklu u kobiet miesiączkujących. Kobiety po menopauzie powinny wybrać na badanie stały dzień w miesiącu. Każda stwierdzona samobadaniem zmiana powinna być zweryfikowana przez lekarza. W przypadku raka piersi stosuje się głównie leczenie chirurgiczne. Uzupełniająco stosowana jest radioterapia, chemioterapia i hormonoterapia. Wyniki leczenia zależą głównie od zaawansowania nowotworu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 203-223

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze