Zaloguj
Reklama

Bronchoskopia: wskazania, przeciwwskazania, przebieg i powikłania

Lekarz i pacjent
Fot. shutterstock
Lekarz i pacjent
(5)

Bronchoskopia to badanie endoskopowe, dzięki któremu możliwa jest ocena elementów dróg oddechowych, takich jak krtań, tchawica czy duże oskrzela. Badanie to wykorzystywane jest głównie w diagnostyce nowotworów płuc, wyróżnia się jednak wiele innych wskazań do wykonania bronchoskopii. Jak jednak w ogóle przebiega bronchoskopia, jak się do niej przygotować i – co zapewne najbardziej interesuje pacjentów – czy po tym badaniu mogą wystąpić jakieś powikłania?

Reklama

Bronchoskopia to, obok kolonoskopii oraz gastroskopii, jedno z najczęściej wykonywanych badań endoskopowych. Do jej przeprowadzenia konieczny jest specjalistyczny przyrząd – mowa tutaj o bronchoskopie (czasami nazywanym również bronchofiberoskopem). Podstawową częścią tego urządzenia jest giętka, elastyczna rurka, która wprowadzana jest do dróg oddechowych. Wyposażona jest ona w źródło światła, a także w kamerę – dzięki niej obraz uzyskiwany podczas tego badania endoskopowego wyświetlany jest na ekranie monitora.

Powyżej opisano wygląd bronchofiberoskopu, czyli giętkiego bronchoskopu. Ten rodzaj urządzenia jest wykorzystywany najczęściej, rzadziej, ale również stosowane – przy ściśle określonych wskazaniach – są także sztywne bronchoskopy. Kiedy jednak w ogóle wykonywana jest bronchoskopia?

Wskazania do bronchoskopii

Bronchoskopia jest jednym z podstawowych badań, które przeprowadzane jest u pacjentów z podejrzeniem nowotworu płuc. W tej sytuacji endoskopia układu oddechowego może być kolejnym krokiem diagnostycznym np. u pacjenta, u którego zaobserwowano jakieś niepokojące zmiany w badaniu RTG klatki piersiowej. Wskazania do bronchoskopii obejmują jednak zdecydowanie więcej różnych jednostek chorobowych – badanie wykonywane bywa również w przypadku:

 • przewlekłego kaszlu,
 • bardzo częstego odkrztuszania dużych ilości plwociny (szczególnie ropnej),
 • duszności, której przyczyna nie jest znana,
 • krwioplucia,
 • nawracających zapaleń płuc.

Powyżej wymienione zostały diagnostyczne wskazania do bronchoskopii. Badanie wykonywane może być jednak również i w celach terapeutycznych – takowymi być mogą:

 • konieczność usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych,
 • zatamowanie krwawienia z dróg oddechowych,
 • odessanie znacznej ilości wydzieliny z dróg oddechowych,
 • konieczność udrożnienia tchawicy lub dużych oskrzeli.

Kiedy bronchoskopia jest przeciwwskazana?

Bronchoskopia to badanie, które może bardzo wiele wnieść do procesu diagnostycznego, nie zawsze jednak może ona być wykonana. Wyróżnia się bowiem kilka przeciwwskazań do bronchoskopii – wśród nich najczęściej wymieniane są:

 • znaczna niewydolność oddechowa (nie stanowi ona jednak przeciwwskazania do bronchoskopii terapeutycznej),
 • niestabilna choroba niedokrwienna serca,
 • zawał serca (przebyty w ciągu ostatnich dwóch tygodni),
 • komorowe zaburzenia rytmu serca,
 • ciężka małopłytkowość.

fot. panthermedia

Przygotowanie do bronchoskopii

Najważniejsze w przygotowaniach do bronchoskopii jest to, aby pacjent zgłosił się na badanie na czczo. Ostatni posiłek powinien on spożyć najpóźniej 4 godziny przed wykonaniem u niego bronchoskopii. Ważne jest również to, aby pacjent przed endoskopią dróg oddechowych miał wykonane podstawowe badania, takie jak morfologia krwi i parametry układu krzepnięcia, EKG czy RTG klatki piersiowej i/lub tomografia komputerowa klatki piersiowej.

Opisując przygotowania do bronchoskopii, nie sposób nie wspomnieć o tym, iż może zaistnieć konieczność zmodyfikowania stosowanej przez chorego farmakoterapii. Mowa tutaj przede wszystkim o pacjentach, którzy zażywają jakieś leki przeciwkrzepliwe. W ich przypadku – szczególnie, jeżeli podczas bronchoskopii miałaby być pobierana biopsja – może okazać się konieczne czasowe odstawienie zażywanych przez chorego preparatów zmniejszających krzepliwość krwi. Decyzje takie są podejmowane indywidualnie, w każdym jednak razie już na etapie kwalifikacji do bronchoskopii należy poinformować lekarza o wszelkich zażywanych przez siebie lekach – specjalista wyda wtedy zalecenia co do ewentualnej modyfikacji farmakoterapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze