Zaloguj
Reklama

Naukowcy odkryli problem, który może komplikować przeszczep szpiku kostnego

Chemioterapia
Fot. pantherstock
Chemioterapia
(0)

Zespół badaczy z udziałem naukowców z Czech odkrył, że jeden z rodzajów komórek krwi, dotychczas uważany za nieszkodliwy, może zmniejszyć powodzenie przeszczepu szpiku kostnego: tak zwane komórki NK (naturalni zabójcy) obecne w próbce dawcy mogą osłabiać hematopoetyczne komórki macierzyste . Badania prowadził międzynarodowy zespół kierowany przez Meritxell Alberich-Jordovą z Instytutu Genetyki Molekularnej Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Reklama

Układ krwiotwórczy odpowiada za produkcję całej krwi w ludzkim ciele, która rozprowadza tlen do różnych części ciała i chroni przed infekcjami. System produkcji komórek krwi zasadniczo działa jak rozgałęzione drzewo. Pniem, który daje początek wszystkim różnym typom komórek, są hematopoetyczne komórki macierzyste. Czasami jednak „drzewo” jest zaburzone i nie rozgałęzia się prawidłowo.

Jeśli standardowe leczenie zawiedzie, przeszczep szpiku kostnego jest ostateczną opcją dla tych pacjentów. W nim usuwany jest dysfunkcyjny układ krwiotwórczy, a pacjent otrzymuje transfuzję krwiotwórczych komórek macierzystych od zdrowego dawcy. Według raportu, osadzają się one w szpiku kostnym i rozmnażają się z czasem, tworząc funkcjonujący układ krwiotwórczy.

Zdaniem ekspertów powodzenie zabiegu zależy od jakości i przydatności krwiotwórczych komórek macierzystych w próbce dawcy. Komórki NK, wyspecjalizowane „bojowniki”, które zabijają infekcje lub komórki rakowe, normalnie nie atakują własnych zdrowych komórek. Jednak według najnowszych badań, jeśli są obecne w próbce dawcy, stanowią zagrożenie dla rzadkich i wrażliwych hematopoetycznych komórek macierzystych. 

Droga do bardziej udanego przeszczepu 

Komórki NK są aktywowane podczas przeszczepu, a następnie wytwarzają białko interferon gamma, które negatywnie wpływa na zdolność komórek macierzystych krwiotwórczych do kolonizacji ciała dawcy i prowadzi do pogorszenia ich stanu – powiedziała Meritxell Alberich-Jordova. Te obserwacje prowadzą nas do przekonania, że ​​usunięcie komórek NK z próbki dawcy lub inaktywacja interferonu gamma podczas przeszczepu szpiku kostnego może poprawić powodzenie tej procedury klinicznej – wyjaśniła badaczka.

Nad badaniem oprócz naukowców z Czech pracowali naukowcy z Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze