Zaloguj
Reklama

Dieta po gastrektomii - ważne informacje dla pacjenta

Autorzy: lek. Paulina Cichon
Danie z ryżem
Fot. Shutterstock
Danie z ryżem
(4)

Gastrektomia jest to zabieg operacyjny całkowitego (gastrektomia totalna lub całkowita) bądź częściowego (gastrektomia subtotalna) usunięcia żołądka. Jest to forma leczenia chirurgicznego nowotworów żołądka, zabiegiem ratującym w ciężkich postaciach choroby wrzodowej, zwłaszcza powikłanej perforacją, w trudnych do opanowania innymi sposobami (głównie endoskopowymi) krwawieniach z żołądka. Z uwagi na złożone funkcje w organizmie człowieka, usunięcie żołądka wiąże się z licznymi konsekwencjami, wymaga od pacjenta dyscypliny w okresie pooperacyjnym i zmiany stylu życia.

Reklama

Spis treści:

  1. Funkcje żołądka
  2. Strategia postępowania po gastrektomii
  3. Dieta

Funkcje żołądka

Żołądek, jako część przewodu pokarmowego czasowo gromadzi pokarmy połknięte, przygotowując je do dalszych etapów obróbki- trawienia i wchłaniania. Komórki budujące ścianę żołądka wytwarzają u zdrowego człowieka średnio dwa litry soku żołądkowego każdego dnia. Jego głównym składnikiem jest woda (99%), poza tym zawiera kwas solny, enzymy trawienne i śluz, elektrolity i składniki układu antygenowego AB0. Bardzo ważnym białkiem wydzielanym w żołądku jest tak zwany czynnik wewnętrzny Castle’a( produkowany przez komórki okładzinowe), który wiąże i wspomaga wchłanianie witaminy B12, biorącej udział w syntezie i dojrzewaniu krwinek czerwonych.

Komórki okładzinowe wydzielają poza tym kwas solny, który obniżając pH w świetle przewodu pokarmowego działa bakteriobójczo, czyniąc pokarm jałowym już na pierwszych etapach trawienia. W komórkach głównych błony śluzowej żołądka wydzielany jest pepsynogen, nieczynny proenzym, który pod wpływem kwasu solnego w żołądku zamieniany zostaje na enzym – pepsynę, odpowiadający za rozkład dużych cząstek białka – polipeptydów na mniejsze, rozpoczynając proces ich trawienia. 

Inne komórki wydzielają śluz, który tworzy barierę zabezpieczającą przed samouszkodzeniem. W komórkach APUD, należących do grupy rozsianych komórek endokrynnych powstaje gastryna – hormon pobudzający wydzielania kwasu solnego i pepsyny, motorykę żołądka i jelit oraz skurcze i opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Gastryna ponadto działa stymulująco- troficznie na odnowę komórek żołądka, dwunastnicy, jelita czczego, krętego i okrężnicy.  Ścianę żołądka budują mięśnie- na skutek ich skurczów treść pokarmowa znajdująca się w jego świetle ulega wymieszaniu z sokiem żołądkowym i jest aktywnie pasażowana do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, usunięcie żołądka wiąże się z licznymi konsekwencjami. Wymaga od pacjenta dyscypliny w okresie pooperacyjnym, w obserwacji długofalowej, dla uniknięcia powikłań odległych- zmiany stylu życia, przyzwyczajeń dietetycznych i akceptacji nowych zaleceń nie raz eliminujących największe dotychczasowe kulinarne przyjemności.

Strategia postępowania po gastrektomii

Bezpośrednio po zabiegu przewód pokarmowy wymaga czasowego odciążenia.  Wytworzone zespolenie przełykowo- jelitowe, dla zapewnienia optymalnych warunków gojenia nie może być drażnione, narażone na działanie enzymów trawiennych, zmiennych temperatur. Przez pierwszych kilka dni pacjent powinien być w związku z tym żywiony do jejunostmii,  jeśli taki dostęp został wytworzony. Mikrojejunostomia  to cienki dren, którego ujście znajduje się w jelicie czczym(około 40 centymetrów od dwunastnicy), koniec wyprowadzony jest na powłoki brzuszne. Umożliwia podaż diety przemysłowej pełnowartościowej  bezpośrednio do jelita cienkiego, gdzie pełne spektrum składników odżywczych  jest  trawione i  aktywnie wchłaniane.  Alternatywą pozostaje żywienie pozajelitowe, niepraktykowane w wielu szpitalach bądź zarezerwowane dla chorych obciążonych największym ryzkiem niedożywienia okołooperacyjnego.

Jeśli nie obserwuje się wczesnych powikłań, na 4-5 dobę pooperacyjną wykonuje się tak zwaną próbę szczelności i drożności zespolenia- najczęściej radiologiczną. Podczas RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej, w pozycji stojącej doustnie podaje się pacjentowi łyk wody z rozpuszczonym bezpiecznym środkiem kontrastowym i ocenia się ewentualny wyciek środka kontrastowego poza światło przewodu pokarmowego z miejsca szwów mechanicznych. Jeśli w ocenie radiologicznej zespolenie jest szczelne i pasaż przez nie nie jest zaburzony, stopniowo rozszerza się dietę doustna, rozpoczynając od podaży wody, następnie płynów klarownych, kisieli, kleików z ryżu lub kaszy manny. Stosownie do tolerancji dietę rozszerza się o rosoły warzywne, przetarte owoce, warzywa, lekkie zupy, białe pieczywo. 

dieta po gasterktomi, fot. panthermedia

Pokarmy podawane nie powinny być zbyt słodkie, aby uniknąć wczesnego zespołu poresekcyjnego. Mniej więcej po tygodniu od zabiegu, przy dobrej tolerancji dotychczas stosowanej diety, można wprowadzić tłuczone ziemniaki oraz źródła pełnowartościowego białka: jajka na miękko, chude gotowane zmielone mięsa, nabiał.

Dieta

Dieta po resekcji żołądka powinna być zbilansowana, bogata we wszelkie potrzebne składniki odżywcze, aby możliwie najskuteczniej zapobiegać niedoborom pokarmowym powstałym na skutek stresu operacyjnego, głodzenia i samego wpływu choroby nowotworowej jak i zaburzeń trawienia i wchłaniania wynikających z usunięcia żołądka.  Bardzo istotny jest sam sposób przyjmowania posiłków. Należy unikać trzech dużych posiłków w ciągu dnia. Zaleca się podawanie małych porcji pokarmowych, jednak stosunkowo często (5-7x dziennie), w regularnych odstępach czasu. Żołądek fizjologicznie gromadzi, miesza i powoli pasażuje porcje pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.  U zdrowych osób, niezaburzony pasaż żołądkowy i stopniowe jego opróżnianie, małymi porcjami zapewnia ciągłość podaży substancji odżywczych do światła jelita, jeszcze wiele godzin po zakończeniu posiłku. Częste posiłki to niejako próba naśladowania fizjologicznego pasażu żołądkowo- jelitowego, zapobiega występowaniu dolegliwości: wzdęcia, nudności, bólu brzucha - częstych u pacjentów po gastrektomii, po bardziej obfitym, nieracjonalnym posiłku.

Najbezpieczniej, zwłaszcza w pierwszych tygodniach pooperacyjnych spożywać pokarmy o temperaturze pokojowej, aby zapobiec drażnieniu śluzówki jelita. Konsystencja posiłków powinna być w miarę możliwości papkowata – kęsy dobrze pogryzione albo rozdrobnione, przetarte lub rozgotowane, jednak nie całkowicie płynne. Dieta płynna skraca bowiem czas pasażu jelitowego, może być przyczyną biegunki a w następstwie zmniejsza się efektywne pozyskiwanie i wchłanianie składników odżywczych ze spożytych posiłków. Z tego samego względu nie zaleca się popijania w trakcie jedzenia  a same płyny najkorzystniej przyjmować w małych porcjach między posiłkami (30-60 minut przed lub po posiłku).

Podstawą diety, przynajmniej w pierwszych tygodniach po leczeniu chirurgicznym powinny być produkty lekkostrawne, wprowadzane do jadłospisu stopniowo, stosownie do tolerancji. Chory niejednokrotnie po zabiegu czuje spaczony apetyt bądź skarży się na zupełny jego brak, nieraz spotykany jest lęk przed szybkim rozpoczęciem żywienia doustnego.

Posiłki, dla zachęty i rozbudzenia apetytu powinny być wizualnie atrakcyjne, urozmaicone, mieć odpowiednią, najlepiej tolerowaną przez chorego temperaturę - zachęcać chorego do jedzenia mimo czasem odmiennych walorów smakowych, niż ulubione dania spożywane przed leczeniem zabiegowym. 

Wykluczyć z diety należy warzywa powodujące intensywną produkcję gazów(wzdymające), a więc strączkowe- groch, fasolę, bób,  cebulę, czosnek, kapustę. Przeciwwskazane są grzyby, sosy na bazie tłustych wywarów mięsnych, zupy zaprawiane gęstą śmietaną czy zasmażką. Z mięs powinno się zaczynać od tych chudszych, dobrze ugotowanych, zmielonych, unikać natomiast obciążania przewodu pokarmowego twardymi włóknistymi kęsami- wykluczenie baraniny, gęsiny i mięsa z kaczki, tłustego mięsa wieprzowego i wołowego oraz produktów garmażeryjnych - kiełbas, salami, pasztetów głównie z uwagi na ich niepewny często skład surowcowy.

Nabiał może być tuż po rozpoczęciu żywienia doustnego źle tolerowany, stąd produkty mleczne powinno się wprowadzać do diety stopniowo. Sery żółte i topione, mimo dużej zawartości białka,  również powinny być zastąpione nabiałem lekkim (poniżej 15 % tłuszczu w suchej masie).  

dieta po gasterktomi, fot. panthermedia

Ważnym elementem składowym diety jest odpowiednia podaż protein. Właściwy poziom białka to istotny czynnik warunkujący prawidłowe gojenie ran, zespoleń operacyjnych, regenerację tkanek opartą na fizjologicznych mechanizmach immunologicznych.

 Podaż białka nie powinna być mniejsza niż 1, 5 grama na kilogram należnej masy ciała dziennie. Wskazane jest, aby większą część stanowiło pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego. Jeśli pacjent, co nie zdarza się rzadko, nie toleruje mięsa, dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie udziału ryb w diecie.  Białko rybie jest bowiem lekkostrawne, pełnowartościowe i łatwo przyswajalne.  

U chorych w stanie niedożywienia, którzy nie zaspokajają dziennego zapotrzebowania w doustnych dietach domowych, włącza się preparaty przemysłowe wysokobiałkowe. W sytuacjach skrajnych, aby zapewnić należytą podaż tłuszczy, aminokwasów, węglowodanów, mikro i makroelementów oraz witamin, w warunkach szpitalnych, okołooperacyjnie włącza się hiperalimentację pozajelitową. Jest ono zarezerwowane dla grupy chorych szczególnego ryzyka niedożywienia- droga doustna jest bowiem uważana za najwłaściwszą i jeśli tylko możliwe jest żywienie enteralne,powinno być preferowane.

W diecie łatwostrawnej ograniczeniu ulega również zawartość tłuszczu (do 50-70 gram na dobę), zwłaszcza zwierzęcych (smalec, boczek). Oleje roślinne, głównie oliwa z oliwek, stanowią źródło kwasów omega, których dodatek ma udowodnione zalety- działają immunomodulacyjnie. 

Poza powyższymi, nalega się na rezygnację z kawy, kakao, czekolady, alkoholu jak i potraw pikantnych, sztucznie doprawianych. Smak posiłków można wzbogacić przez dodatek łagodnych ziół i przypraw, takich jak koperek, majeranek, bazylia, wanilia, pietruszka.

dieta po gasterktomi, fot. panthermedia

Nie należy zapominać, że zabieg gastrektomii prowadzi do niedoborów - obserwowanych po latach, po wyczerpaniu magazynów ustrojowych.  Pierwszym składnikiem, który zawsze wymaga suplementacji jest witamina B12. Wchłaniana jest ona po związaniu z nośnikiem białkowym- czynnikiem Castle’a, produkowanym i wydzielanym w żołądku. Niedobór witaminy B12 obserwowany jest po 4- 6 latach od zabiegu bez suplementacji. Objawów jest wiele, dotyczą różnych układów i narządów, mogą mieć swoje odbicie w sferze somatycznej jak i psychicznej pacjenta. Często obserwowane są osłabienie, szybka męczliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi, bóle i zawroty głowy, zmiany nastroju, przy nasilonych – objawy neurologiczne np. o typie parestezji. W morfologii krwi obwodowej stwierdza się niedokrwistość makrocytarną(większa objętość krwinek czerwonych). 

 


Szukasz dietetyka? Polecamy Dietetyk kliniczny Tychy

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1). Fizjologia człowieka Podręcznik dla studentów medycyny; Redaktor naukowy: Konturek Stanisław J.; Urban & Partner, 2012
    2). Żywienie w chorobach przewodu pokarmowego; Wieczorek-Chełmińska Zofia; WYDAWNICTWO LEKARSKIE PZWL; 2014
    3)CHIRURGIA. Przełyk, żołądek o dwunastnica, otyłość patologiczna.; Josef E. Fischer Josef E. Fischer; wyd. Medipage Warszawa 2011, wyd.1

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze