Zaloguj
Reklama

4 października – Światowy Dzień Onkologii

Chemioterapia
Fot. shutterstock
Chemioterapia
(0)

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Tego dnia warto przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka nowotworów, dzięki której możemy szybko rozpocząć leczenie, a wtedy szansa zwycięstwa z rakiem jest dużo większa.

Reklama

W Polsce wskaźnik umieralności z powodu nowotworów jest bardzo wysoki. Natomiast w Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Najczęściej zmiany onkologiczne występują w płucach i oskrzelach (u mężczyzn) i w gruczołach piersiowych (u kobiet). Nowotwory są zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych drugą najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. 

Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób w średnim i starszym wieku, jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu, dochodzi dużo wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. 

Przyczyny powstawania nowotworów 

Główną przyczyną powstawania nowotworów jest czynnik genetyczny. Jednak w wielu przypadkach o zachorowaniu decyduje nasz tryb życia. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Istotne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań. 

Wczesne wykrycie nowotworu

Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę już w pierwszej fazie. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. 

12 przykazań, które pozwolą uniknąć zachorowania na nowotwory

Nie ulega wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem to 12 przykazań, które powinieneś wdrożyć już dziś!

 1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
 2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
 5. Przestrzegaj zasad prawidłowego żywienia.
 6. Ogranicz spożycie alkoholu.
 7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
 8. Chroń się przed działaniem czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
 9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz jego zmniejszenia.
 10. Kobiety powinny pamiętać, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, ogranicz jej stosowanie.
 11. Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym  przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
 12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze