4 października – Światowy Dzień Onkologii

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Tego dnia warto przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka nowotworów, dzięki której możemy szybko rozpocząć leczenie, a wtedy szansa zwycięstwa z rakiem jest dużo większa.
W Polsce wskaźnik umieralności z powodu nowotworów jest bardzo wysoki. Natomiast w Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Najczęściej zmiany onkologiczne występują w płucach i oskrzelach (u mężczyzn) i w gruczołach piersiowych (u kobiet). Nowotwory są zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych drugą najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.
Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób w średnim i starszym wieku, jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu, dochodzi dużo wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.
Przyczyny powstawania nowotworów
Główną przyczyną powstawania nowotworów jest czynnik genetyczny. Jednak w wielu przypadkach o zachorowaniu decyduje nasz tryb życia. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Istotne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań.
Wczesne wykrycie nowotworu
Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę już w pierwszej fazie. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
12 przykazań, które pozwolą uniknąć zachorowania na nowotwory
Nie ulega wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem to 12 przykazań, które powinieneś wdrożyć już dziś!
- Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
- Przestrzegaj zasad prawidłowego żywienia.
- Ogranicz spożycie alkoholu.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Chroń się przed działaniem czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz jego zmniejszenia.
- Kobiety powinny pamiętać, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, ogranicz jej stosowanie.
- Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy.