Zaloguj
Reklama

Marker CA 125 - marker raka jajnika

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Ból brzucha
Fot. Panthermedia
Ból brzucha
(4)
Marker CA 125, marker raka jajnika
Reklama

Rak jajnika w Polsce jest dość powszechny (6 pod względem częstości choroba nowotworowa).  W 2011 roku zachorowało  ponad 3500 kobiet. Choroba zwykle nie daje na początku objawów, bądź są one mało specyficzne. W związku z tym poszukuje się metod umożliwiających wczesne wykrycie choroby, tak by zwiększyć szansę na wyleczenie. Nadzieję pokładano w markerze CA 125.

Marker CA 125, marker raka jajnika - Objawy i przebieg

CA 125 zaliczany jest do  markerów nowotworowych. Podobnie jak inne ma wiele wad (patrz punkt o markerach nowotworowych), ale mimo to odgrywa pomocniczą rolę u Pań z już rozpoznanym rakiem jajnika. Służy do oceny odpowiedzi na stosowane leczenie (np. spadek po zabiegu operacyjnym) czy też monitorowania pacjentek po leczeniu (wzrost może wyprzedzać wznowę choroby).

Pamiętać należy jednak, że wzrost stężenia tego markera nie jest jednoznaczny z rozpoznaniem choroby nowotworowej! Ze względu na bardzo liczne czynniki powodujące wzrost poziomu CA 125 parametr ten nie powinien służyć do rozpoznania choroby. Może odgrywać pomocniczą role ukierunkowujący dalszą diagnostykę.

Glikoproteina CA 125 produkowana jest przez komórki nowotworowe, ale i przez liczne zdrowe komórki naszego organizmu np. nabłonek jajowodów, nabłonek opłucnej czy otrzewnej. Podwyższony poziom CA 125 występuje u ok.1-2% zdrowych kobiet, w czasie miesiączki czy stanach zapalnych w obrębie miednicy a także w wielu innych sytuacjach. Z drugiej strony jednak nie w każdym przypadku raka jajnika marker jest podwyższony!

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W każdym przypadku wynik badania należy skonsultować z lekarzem, który biorąc pod uwagę historię choroby pacjentki zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Rak jajnika. Patobiologia, diagnostyka i przegląd współczesnych metod leczenia. Pod. red. G. Wcisło i C. Szczylika, Termedia, Poznań 2011;
    Leczenie wspomagające w onkologii. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Redaktorzy serii: J.Jassem, M.Krzakowski, Redaktor wydania: R.Zaucha, ViaMedica, Gdańsk 2013;
    Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
    Onkologia kliniczna Tom1 pod.red. M.Krzakowski; Wydawnictwo Borgis, warszawa 2006r.
    Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012. Praca zbiorowa. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012;

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze