Zaloguj
Reklama

Rak szyjki macicy jest chorobą całkowicie wyleczalną?

Autorzy: Dr Zofia Polska
Załamanie
Fot. medforum
Załamanie
(4)

Przedstawiono w sposób przystępny dla pacjentek zasady rozpoznawania i profilaktyki raka szyjki macicy. Choroba ta jest całkowicie wyleczalna pod warunkiem regularnych kontroli lekarskich i wykrycia jej we wczesnym stadium rozwoju.

Reklama

Zachorowalność na nowotwory w populacji światowej w ostatnich latach wzrasta w dramatycznym tempie. Jest to choroba cywilizacyjna współczesnego świata. Choroba nowotworowa może dotyczyć każdego bez względu na wiek czy płeć. Chorują na nią zarówno dzieci jak i dorośli, kobiety i mężczyźni.

Nowotwory układu rodnego

Wśród kobiet, najczęściej spotykanym nowotworem jest nowotwór narządu rodnego. Najczęstszym rodzajem raka spotykanym u kobiet jest, obok raka piersi, rak szyjki macicy. Wykrywa się coraz więcej przypadków właśnie tego nowotworu u coraz to młodszych kobiet. Nowotwór ten w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów lub są one tak dyskretne, że z trudnością dają się zauważyć. Najczęściej kobiety dowiadują się o chorobie przez przypadek w trakcie badania ginekologicznego. Duża część kobiet niestety zaniedbuje systematyczne wizyty u ginekologa i dlatego choroba ta bardzo często zostaje wykryta zbyt późno, aby można było skutecznie i w pełni ją wyleczyć. W przypadku raka szyjki macicy, i nie tylko, niezmiernie ważną rolę odgrywa czas. Im szybciej zostaną zauważone pierwsze symptomy wskazujące na to, że w szyjce macicy może rozwinąć się nowotwór, tym większe szanse na to, że uda się go w pełni pokonać. Jednak zmiany takie może zauważyć jedynie lekarz ginekolog. Bardzo istotne są więc regularne kontrole ginekologiczne. W trakcie takich wizyt przeprowadza się podstawowe badania takie jak badanie ginekologiczne we wziernikach, USG narządu rodnego czy też badanie cytologiczne.  

Stany choroby

Stopień zaawansowania choroby określa się jako: stan przedrakowy, rak przedinwazyjny oraz rak inwazyjny. Ze stanem przedrakowym mamy do czynienie wtedy, gdy w komórkach nabłonka szyjki macicy wykryte zostaną pewne nieprawidłowości. Zmienione chorobowo komórki z których może rozwinąć się nowotwór określa się mianem komórek dysplastycznych, a stan taki dysplazją szyjki macicy. Nie stanowi to jeszcze zagrożenia życia. W porę wykryte pozwalają na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia nie dopuszczającego do dalszego rozwoju choroby i umożliwiającego całkowite wyleczenie.

Nieleczona dysplazja szyjki macicy z czasem może się przekształcić w raka szyjki macicy. W momencie kiedy komórki dysplastyczne przekształcą się w komórki rakowe powstaje tzw. rak przedinwazyjny. Jego zasięg ograniczony jest wyłącznie do nabłonka szyjki macicy. Nie sięga głęboko lecz ogranicza się do jednego miejsca. Jeżeli komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekraczają granicę nabłonka wtedy mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym. W tym przypadku sprawa jest już bardzo poważna, ale jeszcze najczęściej wyleczalna. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do coraz poważniejszych w skutkach zmian. Komórki nowotworowe zaczną atakować narządy sąsiadujące jak również dawać przerzuty np. do wątroby czy płuc, w rezultacie doprowadzając do zgonu. Dlatego należy zdać sobie sprawę z tego jak niezmiernie ważne jest to, by nie przegapić pierwszych oznak sugerujących początek choroby.  

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • zdjęcia: ojoimages

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze