Zaloguj
Reklama

Czy spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

Badanie produktów spożywczych w laboratorium
Fot. panthermedia
Badanie produktów spożywczych w laboratorium
(0)

Zastąpienie czerwonego mięsa drobiem może zmniejszyć ryzyko raka piersi. Wskazuje na to nowe badanie opublikowane przez International Journal of Cancer. Podczas gdy czerwone mięso zwiększa ryzyko tego typu nowotworu, drób ma odwrotny skutek.

Reklama

Rak piersi stanowi 10,9% wszystkich nowo zdiagnozowanych zachorowań zarejestrowanych w Krajowym Rejestrem Nowotworów (KRN) w latach 2001–2011 i jest drugą, zaraz po nowotworze płuc, chorobą onkologiczną najczęściej rozpoznawaną w tym okresie u Polaków (kobiet i mężczyzn). Z powodu częstości występowania rak piersi jest jednym z  najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnych Polek. Nowotwór ten jest najczęściej diagnozowaną chorobą nowotworową u kobiet i jest rozpoznawany w 22,8% przypadków wszystkich rejestrowanych nowych zachorowań. 

Według nowego badania wpływ spożywanie mięsa może być związane z zachorowalnością na raka piersi. 

Podczas badań opublikowanych przez International Journal of Cancer naukowcy mieli dane dotyczące około 42 tysięcy kobiet. Obejmowały one informacje o spożyciu różnych rodzajów mięsa, ale także o tym, jak kobiety je zjadły. 

Analiza wykazała, że kobiety, które zjadły największą ilość czerwonego mięsa, miały o 23% wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi niż osoby, które unikały ten rodzaj produktu spożywczego.

Ponadto naukowcy odkryli również, że częste spożywanie mięsa drobiowego zmniejsza prawdopodobieństwo raka piersi. Kobiety o najwyższym spożyciu tego rodzaju mięsa były narażone na raka piersi o 15% mniej niż te, które nie jadły drobiu.

Naukowcy nie odkryli związku między rakiem a sposobem przyrządzania mięsa

Zastąpienie czerwonego mięsa drobiem również zmniejszyło ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy nie znaleźli natomiast związku między rakiem a sposobem przyrządzania mięsa. Obecność innych potencjalnie czynników ryzyka, takich jak rasa, status społeczno-ekonomiczny, otyłość, spożywanie alkoholu lub aktywność fizyczna nie wpłynęły na wyniki ich badań. 

Naukowcy od dawna mówią o związku między czerwonym mięsem a niektórymi nowotworami - od 2015 r. ten rodzaj produktu spożywczego znajduje się na liście WHO jako jeden z czynników rakotwórczych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze