Zaloguj
Reklama

Rekonstrukcja piersi za pomocą komórek macierzystych

Autorzy: Izabela Kletke
Diagnostyka raka piersi
Fot. panthermedia
Diagnostyka raka piersi
(0)

Amerykańscy naukowcy dowodzą, że odbudowa piersi za pomocą komórek macierzystych już wkrótce może stać się faktem.

Reklama

Amputacja piersi, czyli mastektomia jest trudnym przeżyciem dla każdej kobiety, której udziałem stał się taki zabieg. Jak do tej pory, Amazonkom, bo tak potocznie nazywa się grupę kobiet po zabiegu usunięcia piersi, w celu poprawy wyglądu i samopoczucia proponuje się jedno z dwóch rozwiązań. Powszechnie stosowane jest wszczepienie implantu, który może być uzupełniony silikonem lub może też on być plastikowy – wypełniony roztworem soli fizjologicznej. Drugim proponowanym zabiegiem jest przeszczep, po uprzednim uformowaniu, tkanek pobranych z innego miejsca organizmu.

Badania przeprowadzone jednak przez naukowców z dowiodły, że już wkrótce możliwa może okazać się  rekonstrukcja piersi przy użyciu komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej pacjentki. Byłoby to rozwiązanie zdecydowanie mniej inwazyjne niż stosowane do tej pory zabiegi w tej materii.

Komórki macierzyste, mając ogromny potencjał rozwojowy, mogą pod wpływem określonych bodźców zewnętrznych o naturze chemicznej, przekształcać się w komórki charakterystyczne dla różnych tkanek. Ze względu  na fakt, że największymi możliwościami co do rozwoju charakteryzują się komórki macierzyste zarodkowe, zagadnienie może być znane części czytelników z powodu kontrowersji, które otaczają tę nowatorską metodę. Najnowsze badania wskazują jednak, że komórki macierzyste znajdujące się w różnych tkankach dorosłych ludzi w wielu przypadkach mogą okazać się równie przydatne.

Jako pierwsi o możliwościach dorosłych komórek macierzystych pochodzących z tłuszczu donieśli naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu oraz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles  2001r.  W sowich badaniach dowiedli oni, że mogą one przekształcać się nie tylko w komórki tłuszczowe, ale też w komórki tkanki kostnej, chrząstki, mięśni, naczyń krwionośnych czy nawet komórek nerwowych. Jest to przełomowe odkrycie, gdyż daje szansę na nowe możliwości w zakresie rekonstrukcji serca po zawale, mózgu po udarze jak również leczenia kości.

Badania nad wykorzystaniem dorosłych komórek macierzystych do rekonstrukcji piersi są na razie na etapie badań klinicznych na samicach  szczurów. W testach wykorzystywane są komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej pochodzące od pacjentek z rakiem piersi. Po tym, jak zostają one umieszczone otoczeniu symulującym naturalne środowisko wewnątrz organizmu, są one pobudzane do dojrzewania. Gdy pobrane komórki zakończą swój rozwój i staną się już dojrzałymi komórkami tkanki tłuszczowej, są wszczepiane pod skórę samicom szczurów, co zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, prowadzi do utworzenia się wzgórka tłuszczowego. Z około pół kilograma tkanki tłuszczowej możliwe jest pozyskanie ok. 200 mln komórek macierzystych, a z nich wyhodowanie 10 razy więcej komórek tłuszczowych już po zaledwie 2 tygodniach.

Wykorzystywanie komórek macierzystych do rekonstrukcji piersi byłoby metodą znacznie przewyższającą dzisiejsze możliwe do zaoferowania Amazonkom metody. Przede wszystkim zminimalizowaniu ulegałoby ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm biorczyni, jako że materiał do implementacji pobrany byłby od samej pacjentki.

Mimo iż metoda jest nadal na etapie badań, wyniki są dość obiecujące. Na uwadze trzeba mieć  jednak też wyniki innych prowadzonych jednocześnie eksperymentów, które dowodzą, że komórki macierzyste mogą być wykorzystane do rekonstrukcji piersi jedynie, gdy wykluczona została bezsprzecznie obecność aktywnego procesu rakowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze