Zaloguj
Reklama

Medycyna nuklearna

Autorzy: Awa Fijołek
Wykres EKG
Fot. medforum
Wykres EKG
(3)

Współczesna medycyna wykorzystuje wiele urządzeń, które wykrywają i leczą nowotwory za pośrednictwem promieniowania. Przyjrzyjmy się bliżej diagnostyce i leczeniu za pomocą promieniowania gamma. 

Reklama

Czym jest medycyna nuklearna?

Medycyna nuklearna jest specjalnością wykorzystywaną przy diagnozowaniu i leczeniu chorób w bezpieczny i bezbolesny sposób. Często pomaga zlokalizować nowotwory w bardzo wczesnym stadium, niemożliwym do wykrycia za pośrednictwem innych, wcześniejszych metod. Pozwala to na szybsze przeciwdziałanie, a tym samym zwiększenie skuteczności samego leczenia. Ten dział medycyny związany jest z zastosowaniem tak zwanych radiofarmaceutyków, a ich odpowiedni dobór zależy od wielu indywidualnych czynników.

Radiofarmaceutyki

Radiofarmaceutyki są wprowadzane do ciała pacjenta za pomocą kilku różnych metod, takich jak zastrzyki, połykanie czy inhalacje. Podana dawka jest zawsze niewielka. „Farmaceutyczna” część leku jest stworzona specjalnie pod kątem części ciała, gdzie może występować ognisko choroby, z kolei radioaktywny składnik środla leczniczego wywołuje promieniowania gamma, wychwytywane przez kamerę. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku i przez kilka minut urządzenie robi zdjęcia, dzięki którym lekarze mają szansę przyjrzeć się zmianom chorobowym i zadecydować o dalszym leczeniu. Same kamery mają rozmaite rozmiary, w zależności od badanej części ciała. Substancje radioaktywne wewnątrz radiofarmaceutyków są także bardzo starannie dobierane, aby pozostawały bezpieczne dla pacjentów.

Jakie zaburzenia można diagnozować medycyną nuklearną?

Za pomocą medycyny nuklearnej można diagnozować wiele typów zaburzeń, jak również określić czy narządy wewnętrzne, takie jak serce czy nerki, funkcjonują prawidłowo. Pomaga także zbadać objętość krwi, pracę płuc, absorpcję witamin, gęstość kości oraz najmniejsze uszkodzenia i złamania (jest przy tym wszystkim o wiele bardziej dokładniejsza niż „tradycyjne” promieniowanie rentgenowskie). Pomaga również w diagnostyce i obserwacji przebiegu epilepsji, choroby Parkinsona i Alzheimera, pozwalając określić czy ciało pacjenta odpowiada na zastosowane leczenie. Pomaga także oszacować zniszczenia po ataku serca oraz określić czy organy po transplantacji zostały przyjęte.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze