Zaloguj
Reklama

Rak piersi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, metody leczenia operacyjnego

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Samobadanie piersi
Fot. Panthermedia
Samobadanie piersi
(4)
Reklama

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce i stanowi drugą najczęstszą przyczynę śmierci z powodu choroby nowotworowej po raku płuca. Każdego roku na ten nowotwór zapada ok. 16 tys. kobiet a umiera ponad 5500. Choroba wcześnie wykryta jest prawie zawsze uleczalna.

Objawy i przebieg raka piersi

Problem pojawia się gdy zaczyna rozważać się możliwości leczenia. Podstawową metodą od wielu lat jest leczenie chirurgiczne uznawane przez wiele kobiet za bardzo okaleczające. Mastektomia, czyli amputacja piersi bywa postrzegana jako utrata kobiecości. Obecnie jednak pojawiają się nowe metody zabiegów.

U części chorych z niewielkim guzem rozważyć można tzn. leczenie oszczędzające. Jest to zabieg chirurgiczny  polegający na usunięciu guza wraz z fragmentem zdrowej tkanki. Tak by usunąć masę nowotworową, ale bez amputacji całej piersi. Decyzję co do rodzaju zabiegu podejmuje lekarz biorąc po uwagę m.in. wielkość guza nowotworowego.  Po zabiegu oszczędzającym zawsze chora kierowana jest na uzupełniającą radioterapię, a o konieczności chemioterapii czy leczenia hormonalnego  decyduje się po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego (ocena tkanki nowotworowej pod mikroskopem przez lekarza patologa).

Pamiętać należy także, że zabiegi usunięcia nowotworów piersi owiązane są z koniecznością oceny stanu węzłów chłonnych pachowych, czyli miejsca do którego spływa chłonka z piersi. Jeszcze do niedawna istniała tylko jedna metoda tzn. usunięcie tych węzłów, co wiązało się z powikłaniami m.in. pod postacią obrzęków kończyny górnej po tej stronie (tz. obrzęk limfatyczny) trudnych do leczenia.

Dziś w większości ośrodków zajmujących się chirurgią piersi możliwa jest ocena węzła wartownika, czyli pierwszego węzła do którego spływa chłonka z guza. W tym celu przed zabiegiem podje się specjalny znacznik, a następnie w trakcie operacji usuwa się ten węzeł i wysyła na badanie histopatologiczne (ocena od mikroskopem, czy obecne są komórki nowotworowe). W zależności od wyniku podejmuje się decyzję czy trzeba usunąć pachowe węzły chłonne czy też nie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
    Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Pod red. J.Jassema i m.KrzakowskiegoWydanie I, Via Medica, Gdańsk 2009;
    Rak piersi. Leczenie ogólnoustrojowe. Pod red. T.Pieńkowskiego, Medmedia, Warszawa 2011

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze