Zaloguj
Reklama

Guzy jajnika w wieku rozwojowym

Autorzy: Anna Piotrowska
Ból brzucha
Fot. shutterstock
Ból brzucha
(4)

Wśród młodych kobiet i dziewcząt odsetek złośliwych nowotworów jajnika wynosi od 10- 30% z czego 60% stanowią nowotwory złośliwe z pierwotnej komórki rozrodczej. Nowotwory nabłonkowe występują tu niezwykle rzadko.

Reklama

W okresie rozrodczym złośliwe nowotwory nabłonkowe stanowią 25% a w okresie menopauzalnym aż 70%. Ogółem guzy złośliwe jajnika to około 6% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, ryzyko to wzrasta z wiekiem kobiety.

Według Międzynarodowej Federacji Położników oraz Światowej Organizacji Zdrowia nowotwory jajnika zostały podzielone na sześć grup:

 • pierwotne nowotwory nabłonkowe;
 • nowotwory gonadalne;
 • nowotwory z pierwotnej komórki płciowej - germinalne;
 • gonadoblastomia;
 • nowotwory z podścieliska jajnika;
 • nowotwory przerzutowe.

Przyczyny powstawania guzów jajnika nie są do końca znane. Guzy jajnika mogą się też pojawić jako przerzuty z innych ognisk nowotworowych. Często zatem guz jajnika zostaje wykryty jako pierwszy ze względu na większe dolegliwości anieżeli nowotwór pierwotny.

W początkowej fazie objawy są bardzo nikłe bądź wcale ich nie ma.


fot. ojoimages

Kobiety dowiadują się o chorobie zazwyczaj gdy guz jest w zaawansowanym stadium. Najczęściej pacjentki uskarżają się na pewien dyskomfort w jamie brzusznej, uczucie pełności, ucisk w brzuchu. Gdy guz osiągnie już 10-15 cm można go wyczuć przez powłoki brzuszne. Wtedy kobieta może mieć duszności, żylaki oraz obrzęki nóg.

Nieprawidłowym objawem jest również krwawienie z dróg rodnych. Nowotwory jajnika są trudne do diagnozy. Należy przebrnąć przez szereg badań by potwierdzić diagnozę. Jeżeli ginekolog będzie miał podejrzenie, co do wystąpienia guza skieruje nas na USG, tomografię komputerową, badanie krwi, laparoskopię.

Wśród guzów jajnika możemy wyróżnić m.in.:

 • Gruczolakotorbielak - jest najczęściej z występujących guzów jajnika, może osiągnąć wielkośc kurzego jaja a niekiedy nawet większego. Powoduje znaczną utratę białka. Mimo, iż jest łagodny to prowadzi do wyniszczenia organizmu.
 • Włókniak jajnika- pojawia się w każdym wieku, jest to również odmiana łagodna. Dotyczy głównie kobiet po menopauzie. Złośliwa odmiana występuje bardzo rzadko.
 • Torbiel skórzasta - pojawia sie u kobiet między 20 a 40 rokiem życia. To rodzaj łagodnego nowotworu. Usuwa się zazwyczaj oba jajniki.
 • Skręt szypuły jajnika - to skręcenie nowotworu wokół własnej szyuły prowadząc do bardzo silnego bólu brzucha. Konieczna jest natychmiastowa operacja.
 • Rak jajnika - nowotwór złośliwy jajników. Dotyczy kobiet w każdym wieku. W początkowym stadium nie wywołuje żadnych dolegliwości. Dopiero później może być wyczuwalny przez powłoki skórne. Chora ma tym większe szanse na wyleczenie im dokładniej usunie się wszelkie ogniska nowotworowe.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • prof. dr hab. med. G.H. Bręborowicz: Położnictwo i Ginekologia; T2, PZWL 2005; 788-789.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze