Zaloguj
Reklama

Czym jest kriochirurgia i jakiego typu nowotwory można nią leczyć?

Autorzy: Awa Fijołek
Kobieta po chemioterapii
Fot. medforum
Kobieta po chemioterapii
(0)

Leczenie z wykorzystaniem niskich temperatur wykazuje dużą skuteczność w przypadku wielu typów nowotworów, nie wywołując skutków ubocznych związanych z wykorzystaniem bardziej inwazyjnych metod. 

Reklama

We współczesnej medycynie istnieje wiele zabiegów lub działań, które w swojej nazwie zawierają prefiks „krio-” i odnoszą się do wykorzystywania ekstremalnie niskich temperatur w procesie leczenia. Tym sposobem można leczyć także nowotwory wewnętrzne i zewnętrzne, wykorzystując płynny azot lub argon w celu zniszczenia chorych tkanek.

W wypadku leczenia zewnętrznego sprawa jest ułatwiona – substancję chemiczną wprowadza się bezpośrednio na nowotworowo zmienione tkanki za pomocą specjalnego sprayu czy nawet… bawełnianego wacika. Procedura wygląda jednak o wiele bardziej skomplikowanie w wypadku nowotworów wewnętrznych, kiedy to należy użyć specjalnej sondy, wprowadzonej operacyjnie lub przez skórę, mającej bezpośredni kontakt z guzem. Za pomocą ultradźwięków lub zastosowaniu rezonansu magnetycznego, lekarz monitoruje na ekranie proces zamrażania uszkodzonych komórek, omijając zdrowe tkanki. Podczas zabiegu może zostać użyta więcej niż jedna sonda. Po operacji zniszczone komórki i zostają naturalnie wchłonięte przez ciało lub, w wypadku zabiegów zewnętrznych, zamieniają się w strupa.

Leczenie zimnem może być rozwiązaniem w leczeniu różnego rodzaju nowotworów, stanów przed-rakowych i zmian nienowotworowych. Oprócz guzów prostaty i wątroby, krioterapia może służyć leczeniu siatkówczaka, wczesnych stadiów nowotworów skóry czy stanów prowadzących do powstania raka śródnabłonkowego. Kriochirurgia może być także stosowana do leczenia powolnie rozwijających się nowotworów oraz nienowotworowych guzów kości. Ten rodzaj kuracji jest także wykorzystywany mięsaku Kaposiego, jeśli zmiany skórne są niewielkie i wyraźnie zlokalizowane. Badacze analizują również wykorzystanie krioterapii w nowotworach piersi, okrężnicy czy nerek.

Ten rodzaj leczenia wykazuje zmniejszone ryzyko utworzenia niszczących zmian będących możliwym rezultatem bardziej inwazyjnych operacji, zmniejsza także ryzyko amputacji. Jest rozważana możliwość łączenia tej metody wraz z innymi możliwymi zabiegami i terapiami w walce z nowotworami, takimi jak terapie hormonalne, chemioterapia, radioterapia czy operacja. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze