Zaloguj
Reklama

Zmiany na skórze po radioterapii

Zmiany na skórze po radioterapii
Fot. medforum
(5)

Zmiany po radioterapii wymagają precyzyjnej diagnostyki.

Reklama

Od dawno znany był fakt, że po wykonaniu operacji lub zastosowaniu radioterapii u pacjentki z rakiem piersi wzrasta ryzyko wystąpienia u niej bardzo niebezpiecznego mięsaka naczyniowego (angiosarcoma) – nowotworu złośliwego wywodzącego się z tkanki naczyniotwórczej. Joshua Mandrell i współpracownicy z Uniwersytetu św. Ignacego Loyoli w Maywood (USA) opisali niedawno przypadek sześćdziesięciotrzyletniej kobiety, której 4 lata wcześniej usunięto guz sutka, a następnie poddano ją naświetlaniom, chemioterapii i hormonoterapii.

Jak podano w sierpniowym numerze czasopisma „Journal of the American Academy of Dermatology”, lekarze usunęli obszar plamy wyglądającej początkowo na niewielkiego siniaka na skórze piersi. Decyzję tę powzięli ze względu na historię pacjentki i wynik biopsji, który wskazywał na to, że w rzeczywistości była to tzw. atypowa zmiana naczyniowa – nowotwór grożący przekształceniem się w mięsaka naczyniowego.

Mandrell wyjaśnia, że radioterapia zawsze prowadzi do powstanie skupień komórek dzielących się w niekontrolowany sposób. Sygnalizuje on także potrzebę ustalenia, czy istnieją widoczne pod mikroskopem cechy pozwalające stwierdzić, czy dana atypowa zmiana naczyniowa może przekształcić się w mięsaka naczyniowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze