Zaloguj
Reklama

Zidentyfikowano gen determinujący rozwój i rozprzestrzenianie się raka płuc

Autorzy: Anna Pyka
Badania pod mikroskopem
Fot. ojoimages
Badania pod mikroskopem
(0)

Pojedynczy gen, który powoduje początkowy rozwój najbardziej rozpowszechnionej formy raka płuc oraz jego śmiertelne przerzuty, został zidentyfikowany przez naukowców z Mayo Clinic na Florydzie. Ich badania sugerują, że inne formy raka mogą być również determinowane przez ten gen: macierz metaloproteinazy-10 (MMP-10).

Reklama

Opublikowane wyniki badań pokazują, że MMP-10 jest początkowo czynnikiem wzrostu, a następnie wykorzystywany jest przez nowotworowe komórki macierzyste, którym pomaga utrzymać się w żywotności. Komórki te następnie biorą udział w rozwoju raka płuc oraz jego rozprzestrzenianiu i są bardzo odporne na konwencjonalne leczenie.

Wyniki niosą nadzieję na możliwości leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc, który jest wiodącą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworem w USA. Naukowcy odkryli, że ograniczając MMP-10, komórki macierzyste raka płuc tracą zdolność do rozwoju nowotworu.

Ponieważ MMP-10 pomaga komórkom macierzystym odnawiać się, obserwuje się częste nawroty choroby po leczeniu oraz liczne przerzuty do innych części płuc, a także okolicznych węzłów chłonnych, mózgu, wątroby i rdzenia kręgowego.

Biorąc pod uwagę podwójną rolę MMP-10 w podtrzymywaniu żywotności komórek macierzystych raka i wzmacnianie ich potencjalności przerzutów, kontrolowanie tego genu może być szczególnie skuteczne w leczeniu tego typu nowotworów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PLoS ONE, 2012; 7 (4): e35040 DOI: 10.1371/journal.pone.0035040

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze