Zaloguj
Reklama

Większość kobiet chorujących na raka, chce mieć udział w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia

Autorzy: Anna Pyka
Zamyślenie
Fot. ojoimages
Zamyślenie
(5)

Około dwie trzecie kobiet z rozpoznaniem wczesnego stadium raka piersi, chce brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczących ich leczenia. Jednak jak pokazują wyniki nowych badań, nie zawsze się to udaje. Najczęściej lekarze podejmują decyzje za nie.

Reklama

Część chorujących kobiet chce mieć całkowitą kontrolę nad podejmowaniem decyzji dotyczących leczenia, a część chce tą kontrolę dzielić z lekarzem. Jednak tylko niewielu pacjentkom udaje się zrealizować tego typu zamiary.

Korzystną sytuacją dla pacjentek, jest zachęcanie przez lekarza do wygłaszania preferencji przez pacjentów. W rzeczywistości jednak rzadko występuje proces decyzyjny typu pacjent-lekarz.

Większość lekarzy przyzwyczajonych jest do sytuacji, gdy pacjenci nie wyrażają chęci udziału w podejmowaniu takich decyzji. Być może dlatego nie biorą pod uwagę takiej możliwości.

Wybór sposobu leczenia w początkowym stadium choroby jest szczególnie ważny, ponieważ istnieje wiele możliwości. W wielu przypadkach można skutecznie leczyć nowotwór, bez konieczności usuwania piersi.

Badania będą kontynuowane wśród pacjentów chorujących na inne rodzaje nowotworów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Health News

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze