Zaloguj
Reklama

Rak żołądka – kiedy niestrawność powinna nas martwić?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Ból brzucha
Fot. shutterstock
Ból brzucha
(0)

Na raka żołądka w Polsce zapada rocznie około 5000 osób, z niemal dwukrotną przewagą mężczyzn. Jest najczęstszym nowotworem tego narządu, w większości przypadków występującym po 50. roku życia. Choć ilość zachorowań, porównując do ubiegłego wieku, zmniejszyła się, wciąż znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów.

Reklama

Liczne badania wskazują, że u podłoża tego nowotworu leżą czynniki środowiskowe, a w drugiej kolejności dopiero uwarunkowania genetyczne. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to chorych po 50. roku życia – wcześniejsze zachorowanie wskazuje na czynnik dziedziczny, wobec czego należy w takiej sytuacji dokładnie przebadać również członków rodziny chorego.

Wśród najczęstszych czynników ryzyka raka żołądka wymienia się:

  • czynniki dietetyczne (dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, solone, smażone, wędzone oraz konserwowane związkami azotowymi),

  • przewlekłe nosicielstwo Helicobacter pylori,

  • czynniki genetyczne,

  • palenie papierosów,

  • otyłość,

  • zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka,

  • grupa krwi A,

  • narażenie zawodowe,

  • napromieniowanie.

Nowotwór żołądka w początkowych stadiach nie daje żadnych specyficznych objawów, dlatego często rozpoznawany jest podczas przypadkowego badania endoskopowego lub już w stadium wysoko zaawansowanym. Do najczęstszych objawów występujących u chorych zaliczamy przewlekłą niestrawność, ból w nadbrzuszu, wczesne uczucie pełności podczas spożywania posiłku, nudności czy wymioty. Objawami występującymi w raku zaawansowanym są utrata masy ciała, brak apetytu, krwawienie widoczne szczególnie podczas defekacji (tzw. smolisty stolec) i towarzysząca mu niedokrwistość.

Jako, że nowotwór żołądka jest bardzo podstępną chorobą, objawów nie należy lekceważyć. W pierwszej kolejności warto wykonać gastroskopię oraz ocenić nosicielstwo Helicobacter pylori – w razie jej wystąpienia lekarz zaleci eradykację pod postacią zestawu leków, które należy przyjmować przez 14 dni. Podczas badania endoskopowego lekarz ocenia wizualnie wygląd błony śluzowej żołądka, a w razie zaobserwowania podejrzanej zmiany pobiera jej fragment w celu oceny pod mikroskopem (badanie histopatologiczne).

W zależności od typu nowotworu i stopnia jego zaawansowania dobiera się adekwatne leczenie, którym najczęściej jest chirurgiczna resekcja w połączeniu z radio- i chemioterapią.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Waddell T., Verheij M., Allum W. et al.: Gastric cancer: ESMO -ESSO-ESTRO, Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow- up „Annals of Oncologu” 2013/10, vol. 24, suppl. 6, p. vi57–63.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze