Zaloguj
Reklama

Rak piersi wykrywany dzięki badaniu kropli krwi

Autorzy: Anna Pyka
Badanie krwi
Fot. ojoimages
Badanie krwi
(0)

Zespół badaczy z Dept. of Biomedical Engineering at McGill University's Faculty of Medicine dokonał odkrycia, które może zrewolucjonizować diagnostykę raka piersi.

Reklama

Przez lata naukowcy pracowali nad opracowaniem testów krwi wykrywających nowotwory, na podstawie obecności antygenu karcinoembrionalnego, biomarkerów białka raka zidentyfikowanych ponad 40 lat temu przez dr McGill Phil Gold.

Biomarker ten występuje jednak także u zdrowych ludzi, a jego stężenie waha się w zależności od podłoża genetycznego i stylu życia. Nie było możliwe precyzyjne zidentyfikowanie osób zdrowych i chorych.

Naukowcy odkryli, dlaczego liczba kierunków białka, które można zmierzyć jednocześnie, została ograniczona i dlaczego dokładność i powtarzalność tych badań były tak trudne do poprawienia.

Zespół następnie opracował nowatorską technologię mikromacierzy na bazie mikropłynów, która omija te ograniczenia. Za pomocą tego nowego podejścia, możliwe stało się zmierzenie, jak wiele biomarkerów białkowych jako pożądanych, minimalizując jednocześnie możliwość uzyskania fałszywych wyników.

Choć badanie należy powtórzyć z wiekszą ilością zmiennych oraz większą różnorodnością  pacjentów, zanim taki test bedzie mógł być stosowany do diagnozy klinicznej, wyniki już pozyskane, podkreślają potencjał tej nowej technologii.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Molecular & Cellular Proteomics, 2011; 11 (4): M111.011460 DOI:10.1074/mcp.M111.011460

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze