Zaloguj
Reklama

Rak jednej piersi - czy należy usunąć obie?

Operacja
Fot. ojoimages
Operacja
(5)

Wiele młodych kobiet z niezbyt zaawansowanym rakiem piersi przecenia ryzyko jego wystąpienia w drugiej.

Reklama

Od pewnego czasu wzrasta liczba operacji profilaktycznego usunięcia drugiej piersi u kobiet, u których z powodu jeszcze niezbyt zaawansowanego raka tego narządu wcześniej usunięto pierwszy gruczoł sutkowy. Dzieje się tak pomimo braku wyraźnych korzyści z takiego postępowania – przypuszczalnie z powodu niedoinformowania i braku orientacji pacjentek.

Michaela Tracy z Instytutu Raka Dany i Farbera w Bostonie (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom ankietowym ponad sto kobiet z usuniętymi obydwoma sutkami. Jak poinformowano na 34. Sympozjum Raka Piersi, które odbyło się w San Antonio w stanie Teksas, aż dla 98 procent badanych pacjentek chęć obniżenia ryzyka wystąpienia raka w drugiej piersi była bardzo ważna. W odniesieniu do chęci "uspokojenia umysłu" odsetek ten wyniósł 95 procent, a w przypadku woli przedłużenia życia – 93 procent. Z drugiej strony tylko dla połowy ankietowanych kobiet bardzo ważna była obawa, że badania drugiej piersi „przeoczą” raka.

Wyniki te sugerują, że wiele pacjentek przecenia ryzyko pojawienia się nowotworu również w drugim sutku i korzyści z jego usunięcia. Tracy apeluje o polepszenie poradnictwa dla młodych kobiet z omawianym nowotworem o niskim stopniu zaawansowania, co mogłoby pomóc im w podejmowaniu właściwych decyzji odnośnie leczenia chirurgicznego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 34th Annual CTRC-AACR San Antonio Breast Cancer Symposium; San Antonio, USA

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze