Zaloguj
Reklama

Rak dorosłych a rak dzieci

Autorzy: Izabela Kletke
Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(5)

Rak to choroba dotykająca tak dorosłych jak i dzieci. Charakterystyka tego schorzenia w obu tych grupach często jest jednak od siebie różna.

Reklama

Nowotwory występujące u dzieci mają najczęściej inne przyczyny niż te dotykające dorosłych. W przypadku młodych pacjentów u ich podłoża leżą najczęściej zmiany genetyczne powstałe we wczesnych etapach rozwoju, nierzadko nawet przed narodzinami. Najczęściej nie mają one też związku z prowadzonym stylem życia, jak to bywa często w przypadku dorosłych.

Nie jest to regułą, ale raki u dzieci często lepiej reagują też na leczenie chemioterapeutyczne w porównaniu z nowotworami występującymi u dorosłych. Również sami mali pacjenci stosunkowo łagodniej znoszą samą terapię.

Z uwagi jednak na to, że chemioterapia i radioterapia mogą powodować długotrwałe efekty uboczne oraz fakt, że zastosowana u dzieci przypada ona na najważniejszy okres rozwojowy w życiu człowieka, mali pacjenci, a później dorośli powinni pozostawać pod szczególną opieką medyczną już do końca swojego życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze