Zaloguj
Reklama

Nowotwory, promieniowanie, podróże samolotem

Pakowanie się na urlop
Fot. ojoimages
Pakowanie się na urlop
(4)

Prześwietlenia na lotnisku nie zwiększają ryzyka nowotworów.

Reklama

Z powodu zwiększonego zagrożenia zamachami władze USA wprowadziły obowiązek poddawania się pasażerów przed podróżą samolotem prześwietleniom całego ciała. Z tego powodu niektóre grupy ekspertów ostrzegają przed możliwym niekorzystnym wpływem emitowanego przez używane do tego celu urządzenia promieniowania rentgenowskiego.

Pratik Mehta i Rebecca Smith-Bindman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i San Francisco przeprowadzili niedawno badania sprawdzające rzeczywisty poziom zagrożenia wywołanego takimi procedurami lotniskowymi. Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Archives of Internal Medicine” z 28 marca, stosowane dawki promieniowania są odpowiednikiem 3 do 9 minut wystawienia na radiację występującą w naturalnym środowisku człowieka.

Ryzyko związane z samym przebywaniem w czasie lotu na wyższych wysokościach (gdzie organizm wystawiony jest na większe dawki promieni kosmicznych) jest ponad 100 razy wyższe niż to związane z prześwietleniami na lotnisku. Z tego powodu zagrożenie zachowaniem na nowotwór wywołane procedurami przedstartowymi jest zaniedbywanie małe.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze